Novostavba deseti bytových domů v Praze 5

Novostavba deseti bytových domů v Praze 5

(19. 7. 2009)

 
 
 
 

Novostavba deseti bytových domů v Praze 5

Adresa: ul. Rotavská, Smíchovská — Praha 5
Investor: Úřad městské části Praha 13 a Bytové družstvo Rotavská
Development, návrh: Ivo Slamják
Spolupráce, návrh: Yvette Vašourková, Klára Svobodová
Koordinace výstavby: Karel Nezval
Projektant: Ivo Slamják, Karel Nezval, Vojtěch Čáp
Statika: p. Hovorka, p. Stibůrek
TZB: Karel Kabele
Elektroinstalace: Libuše Franková
Komunikace: p. Polej, p. Marek
Měření a regulace: firma Amon
Dodavatel : BD 01 — CHALUPA-RVES, a. s. BD 02 — DYNASPOL, a. s., BD 03 — CHALUPARVES, a. s., BD 04 — DYNASTAV, spol. s r. o. BD 05 — DYNABAU, spol. s r. o., BD 06 — MP engineering, spol. s r. o., BD 07 — TER-STA, spol. s r. o., BD 08 — CHALUPA-RVES, a. s., BD 09 — MP engineering, spol. s r. o., BD 10 — TER-STA, spol. s r. o., Technická infrastruktura: EKIS, spol. s. r. o.
Technický dozor: Stacom Praha, s. r. o.
Projekt pro ÚR: 10.10.2001
Projekt pro SP: 11.12. 2001
Realizace: prosinec 2001 — březen 2003
Plocha stavebního pozemku: 25 437,25 m2
Zastavěná plocha: 4847,5 m2
Zpevněná plocha: 5282 m2
Celkový obestavěný prostor: 10 x 6388 m3
Hlavní užitná plocha: 10 x 1492 m2

STAVEBNÍ NÁKLADY
Pozemek: 45 914 000 Kč
Celkové náklady: 329 000 000 Kč
Náklady/m2 užitné plochy: 22 050 Kč
Náklady/m3 obest. prostoru: 5150 Kč

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE
Energetická náročnost objektu: 89 GJ/rok

Místo vybrané pro stavbu 10-ti bytových domů se nachází na rozhraní dvou typů zástaveb — na severu panelové sídliště Lužiny a na jihozápadě struktura historické zástavby Velká Ohrada. Na východě a západě v bezprostřední blízkosti sousedí se stávajícími rodinnými domy, na severu s autocentrem Domanský a na jižní straně s deponií zeminy. Těmito činiteli je vymezen uzavřený prostor pozemku.
Domy jsou situovány po obvodu pozemku vždy ve dvojicích. Dvojice jsou určeny společným nástupem k domu a podtrženy stejnou barevností. Uvnitř obytného souboru vzniká volné prostranství. Zelená oáza osázena stromy v jejíž středu je otevřená vodní plocha (retenční nádrž). Prostor hráze vykládané řádkovým zdivem je adeptem k místu setkání.
Hlavním požadavkem jsou cenově dostupné — tzv. startovní byty, určené zejména pro mladé začínající rodiny. K dosažení tohoto cíle vzniklo Bytové družstvo Rotavská a spolupráce s Městským úřadem Prahy 13. Bytové domy byly realizovány s využitím systémové dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Z tohoto plyne koncepce bytového domu — jednoduchost dispozice i konstrukce, minimální dimenze prostorů, materiály levné a dobré, krátká doba výstavby. Tomuto modelu nejvíce vyhovoval bytový dům s jedním podzemním a třemi nadzemními podlažími, řešený jako trojtrakt se skladbou malometrážních bytů. Z důvodu nutnosti dosažení nízké ceny byly vynechány úložné prostory (komory, sklepy), prostory pro zajištění funkce „praní a sušení prádla“. Pro ukládání kol a kočárků je vyhrazen uzavřený prostor jednoho parkovacího stání v suterénu, společný pro všechny družstevníky. Vybudovat polozapuštěné podzemní podlaží garáží bylo nutností, protože se nacházíme na území hl.města Prahy. Každá budova má samostatnou plynovou kotelnu umístěnou nad schodištěm v úrovni krovu. Do střešního prostoru jednotlivých bytů je vložena galerie, přístupna po vnitřním mlynářském schodištia využívána jako úložný prostor.
Osvědčila se spolupráce s více dodavateli. Správné konkurenční prostředí minimalizovalo problémy s termíny a vícepracemi. Současně snížilo riziko spojené s nedokončením stavby způsobené zhotovitelem. Klientům byly umožněny výběry povrchů ve třiceti variantách a dispoziční změny bytů.
Podzemní podlaží objektu je provedeno z monolitického železobetonu jako prostorově tuhá krabicová konstrukce (skelet se sloupy o průměru 400 mm, obvodové stěny 250 mm, schodišťové stěny 360 mm, strop tuhá žb. deska se skrytými hlavicemi a průvlaky 250 mm). Nosným systémem nadzemních podlaží jsou příčné nosné stěny (žel. bet. a Porotherm), obvodový plášť je dvouvrstvé sendvičové zdivo (Porotherm + fasádní polystyren), stropy keramické panely, schodiště do 1NP monolitická žb. deska, dále žb. prefabrikát. Nosná konstrukce krovu je tvořena dřevěnou vaznicovou soustavou s vypuštěním sloupků a kleštin (nosnými prvky jsou pozednice a ocelové vaznice profilu HEB, krytina tvarovky Cembrit Vltava). Zámečnické výrobky jsou řešeny jako jednoduché tvary z uzavřených ocelových tenkostěnných profilů.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz