Nový kostel v Litomyšli se otevře první prosincový víkend

Nový kostel v Litomyšli se otevře první prosincový víkend

(4. 11. 2010) Výstavba začala v listopadu 2008 podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v duchu funkcionalismu.

 
 
 
 

Nový kostel v Litomyšli se otevře první prosincový víkend

Výstavba začala v listopadu 2008 podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v duchu funkcionalismu.

Slovo architekta
Motto: Bože tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost. Bible, Žalm 57,11

Navržená stavba představuje použití principů starověkých a novověkých architektur do jednoduchého konceptu využívajícího terénní konfiguraci. Dále transformaci principů různých klasických kultur. Stavba, ač malých rozměrů, "SAHÁ AŽ DO MRAKŮ" a jako symbolická cesta ubíhá do dálky. Zahloubením stavby dosáhneme optimální zvukové pohody na straně jedné a minimálního objemu na straně druhé.
Exteriér je tvořen s ohledem na odolnost proti vandalům - transparentní nátěry pohledového betonu, drátosklo a jemná mřížovina. Dále zábrana proti vylezení na střechu.
Interiér je řešen tak, aby pro nevelkou komunitu vytvářel příjemné domácí prostředí. Je jednoduchý, určený k dotvoření zelení.
Stavební řešení je tradiční pohledový železobeton, zděné konstrukce, dřevěný a kamenný obklad. (doplněno Stavbaweb - zdroj:
www.novykostel.cz)Litomyšl (Svitavsko) 3. listopadu (ČTK) -
Nový kostel Církve bratrské v Litomyšli bude po dvou letech výstavby otevřen první prosincový víkend. V sobotu 4. prosince se uskuteční slavnostní bohoslužba, o den později bude kostel veřejně přístupný. Novinářům to dnes řekl kazatel Daniel Smetana.

"Pro širokou veřejnost chceme otevřít kostel v neděli v 10:00. Bude možnost se zúčastnit slavnostní bohoslužby, poté bude možnost si kostel prohlédnout, od 17:00 jsou připravena vystoupení dvou kapel," uvedl Smetana.Výstavba začala v listopadu 2008 podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v duchu funkcionalismu v sousedství průtahu městem směrem na Svitavy. Projekt počítal se sálem pro zhruba 150 lidí, dvěma víceúčelovými klubovnami a společenským vestibulem se zázemím. Ve druhém nadzemním podlaží je byt kazatele sboru a jeho rodiny. Neobvyklý vzhled kostelu dávají hlavně střídavě skloněné pultové střechy, které působí jako nájezdová rampa. Na nejvyšším místě bude umístěn velký skleněný kříž z dílny Václava Cíglera.

Náklady na stavbu dosáhnou 19,5 milionu korun. Peníze pocházejí zhruba z poloviny ze zdrojů církve a jejích sbírek, 4,4 milionu korun věnovaly nadace a nadační fondy, sedm milionů si církev půjčila od neziskových organizací a soukromých osob. Zbývající finance poskytla Evropská unie a výnos veřejné sbírky. Pozemek pro výstavbu věnovalo město Litomyšl.

Podle vedoucí přípravného týmu stavby kostela Jany Mackové shánění peněz otevřením kostela nekončí. "Asi 1,5 milionu korun budeme potřebovat na vnitřní vybavení, nábytek či ozvučení. Židle, celkem 180, nám zatím zapůjčili organizátoři festivalu Smetanova Litomyšl," uvedla Macková.

Kostel by měl být také využíván pro přednášky, výstavy, vzdělávací akce či divadla. Radnice se také s církví dohodla, že kostel bude sloužit i jako smuteční obřadní síň při pohřbech.

Doplněno Stavbaweb:
Veškeré informace o slavnostním otevření i stavbě kostela (projekt, vizualizace) najdete
zde.

Související články:
Projekt modlitebny Českých bratří v Litomyšli
Stavba kostela je jako sbírka na Národní divadlo, říká kazatel
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz