Obnova parku na Karlově náměstí

Obnova parku na Karlově náměstí

Karlovo náměstí, 120 00 Praha 2 – Nové Město

(28. 3. 2018) Do letošního září má být hotový návrh podoby náměstí a vybrán tým, který ji připraví

   
 
 
 
 

Obnova parku na Karlově náměstí

(ČTK) - Obnova parku na Karlově náměstí v Praze na Novém Městě má začít v roce 2020, trvat bude dva roky. Do letošního září má být hotový návrh podoby náměstí a vybrán tým, který ji připraví, sdělila ČTK Kateřina Glacnerová z Institutu plánování a rozvoje (IPR). Takzvaný soutěžní dialog, kdy spolu návrháři spolupracují, byl zahájen loni v létě a zúčastnilo se jej 14 krajinářských ateliérů, z nichž město vybralo pětici. Rekonstrukce parku je odhadována na 300 milionů korun.

V dubnu jednotlivé týmy přivezou do Prahy své první návrhy. Po rozsáhlé diskusi je upraví a v září pak mezinárodní komise vybere vítězný návrh a tým.

Kromě parku budou upraveny i prostory po okraji náměstí. V současné době se řeší křižovatka u ústí Resslovy ulice. Měly by na ní přibýt přechody ve směru od ČVUT k nákupnímu centru. Úpravy ale provázely dlouhodobé neshody, kdy nesouhlasila například policie. "V lednu tohoto roku se podařilo dohodu uzavřít," uvedla Glacnerová. Technická správa komunikací (TSK), která úpravy provede, nyní zažádá o stavební povolení.

Náměstí bylo částečně upraveno již v minulých letech. V roce 2015 byla dokončena rekonstrukce tramvajové tratě a přilehlých chodníků, na kterou navázala oprava křižovatek a přechodů. Park byl naposledy upraven v roce 1998 u Novoměstské radnice. Proti kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2.

Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, je s rozlohou 80.550 metrů čtverečních největším náměstím v Česku a jedním z největších v Evropě. Na délku měří 510 metrů a na šířku 130 metrů. Ve středu náměstí stála od roku 1300 kruhová kaple Božího těla, ve které byly vystavovány říšské korunovační klenoty, zbořena byla roku 1791.
zdroj foto: IPR

Doplněno Stavbaweb:
Na začátku února proběhl první workshop.
Týmy se seznámily s komplexní problematikou náměstí a jeho historií, a dostaly za úkol vypracovat koncept nové podoby parku.
Další setkání proběhne 5. dubna, kde týmy odprezentují své koncepty a dostanou od komise zpětnou vazbu.

Aktuální zprávy a podrobné informace včetně záznamu z workshopu najdete zde:  www.iprpraha.cz/karlovonamesti

Související články:
Na proměně Karlova náměstí budou pracovat špičkové světové týmy  20.12.2017
Proces proměny Karlova náměstí zahájen  17.8.2017
Karlovo náměstí bude hledat novou tvář  15.6.2017
Karlovo náměstí čeká revitalizace  25.6.2015
Vznikne komise pro rekonstrukci pražského Karlova náměstí  23.6.2016
Karlovo náměstí by se mohlo proměnit do pěti let 21.1.2010
Regenerace Karlova náměstí v Praze 2 10.4.2013
Nové úpravy Karlova náměstí v Třebíči 27.9.2012
V Praze 2 se bude diskutovat o podobě Karlova náměstí 19.2.2009
Výstava návrhů na úpravy Karlova náměstí 18.12.2008
Praha 2 vybrala nejlepší ideové návrhy na úpravu Karlova náměstí 4.12.2008

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.