Obvod Plzeň-Slovany usiluje o grant na obnovu Jiráskova náměstí

Obvod Plzeň-Slovany usiluje o grant na obnovu Jiráskova náměstí

(15. 10. 2015) Pokud radnice uspěje, vypíše architektonickou soutěž

   
 
 
 
 

Obvod Plzeň-Slovany usiluje o grant na obnovu Jiráskova náměstí

(ČTK) - O grant na obnovu Jiráskova náměstí a klášterních zahrad z Nadace Proměny usiluje druhý plzeňský obvod Slovany. Náměstí se zelení, jemuž dominuje kostel Panny Marie Růžencové a klášter dominikánů, chce obvod revitalizovat už několik let. Nyní se svou žádostí o grant postoupil v konkurenci 32 dalších měst do závěrečného kola, v němž se o 25 milionů korun z nadace utká s Jičínem. Celkové náklady na obnovu náměstí jsou ale odhadované na víc než 74 milionů korun, řekl ČTK ekonomický náměstek plzeňského primátora Pavel Kotas (ČSSD).

"Slovany se snaží dlouhodobě zajistit rekonstrukci Jiráskova náměstí do podoby odpovídající současným potřebám obyvatel, jde o jednu z klíčových lokalit obvodu," řekl. Nejblíže k revitalizaci podle návrhu z architektonické soutěže z druhé poloviny 90. let byly Slovany v roce 2002. Pak ale přišly ničivé záplavy a připravené peníze město použilo na nápravu povodňových škod. O peníze z Nadace Proměny žádal obvod neúspěšně v roce 2011. Revitalizaci nyní obvod projednává komunitně a novou tvář náměstí tak pomáhají tvořit místní lidé.

Pokud radnice uspěje, a výsledky by měly být známé během října, vypíše architektonickou soutěž a výběrová řízení na všechny stupně projektové dokumentace a pak na stavitele. Podle hotové objemové studie přijde obnova prostoru na 74,4 milionu korun, včetně kompletní výměny infrastruktury v komunikacích. Tamní vodovod a kanalizace jsou z let 1910 až 1930, takže jejich výměna je v nejbližších letech nutná.

Pokud projekt získá dotaci od nadace, o zbývající náklady do 74,4 milionu se rovným dílem podělí obvod a magistrát. Kdyby celkové náklady překročily odhad, zbytek by zaplatil obvod. Do dvou etap rozvržená rekonstrukce by měla skončit v roce 2023.

Díky Nadaci Proměny se v Plzeňském kraji před několika lety povedlo oživit a revitalizovat například říční ostrov Santos na Otavě v Sušici.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.