Okolo Eiffelovky má vzniknout největší zahrada v Paříži

Okolo Eiffelovky má vzniknout největší zahrada v Paříži

(23. 5. 2019) Podle vítězného návrhu americké  architektky Kathryn Gustafsonové

   
 
 
 
 

Okolo Eiffelovky má vzniknout největší zahrada v Paříži

(ČTK) - V Paříži má kolem Eiffelovy věže vzniknout největší zahrada ve městě. Projekt nových "plic města" s velkorysým rozpočtem 72 milionů eur (1,8 miliardy Kč), který představila starostka Anne Hidalgová, má být hotový do roku 2024, kdy se ve francouzské metropoli konají olympijské hry.

Plán americké architektky Kathryn Gustafsonové, který porazil tři další finálové návrhy, počítá s rozšířením pěších zón a zeleně v okolí slavné pařížské památky. Park se nově potáhne už od náměstí u paláce Trocadéro a na jeho druhém konci bude jako dosud vysoká vojenská škola École militaire na druhém břehu řeky Seiny.

Součástí zahrady o rozloze 54 hektarů má být i most přes Seinu, který podle představ architektky dostane trávník a stromořadí a uzavřen bude pro dopravu s výjimkou autobusů městské hromadné dopravy a záchranářských vozů. Pro ně bude vyhrazen boční pruh.

Eiffelovu věž si ročně přijde prohlédnout 20 milionů lidí, ale jen sedm milionů turistů na ni vystoupá. Většina návštěvníků se jen prochází kolem a symbol Paříže si fotí. Právě toto je důvod, proč se radnice rozhodla nechat upravit širší okolí věže. "Bude to výjimečná zahrada, v níž znovu uslyšíme zpívat ptáky," uvedla v úterý Hidalgová.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů, ateliéru Gustafson Porter + Bowman, najdete ZDE.
Další tři finalisté: 
Amanda Levete ( v týmu s Gross.MAx (GB)
Agence Ter (Fr) s Carlo Ratti Associati (It)
Koz Architects (Fr) s Atelier Roberta (Fr) a Junya Ishigami (Japonsko)
Více informací ZDE. 
 
 
 

23. 5. 2019 14:43:33. Re: Okolo Eiffelovky má vzniknout největší zahrada v Paříži. Jiří Kalvach

  Snad ten záměr uskuteční, pokud nebudou peníze vynakládat na jiné účely, např. opevnění věže se vstupem pod přísnou kontrolou proti teroristům. A policejní služby také nejsou zdarma. Město bude mít co dělat, aby se nezadlužilo příliš. Oprava Chrámu Notre Dame bude také drahá. A ekonomika stále klesá, daně to již nenaplní, i proto, že se nemohou moc zvedat. Dluh státu bude brzy nesplatný. Co dál, pan Macron to zvládne nebo odejde? Pokud to občanská válka nevyřeší jinak.

23. 5. 2019 15:22:35. Re: Re: Okolo Eiffelovky má vzniknout největší zahrada v Paříži. Jadran

  Náhodou, já bych se toho nebál. Montreal se zadlužil tak, že splácel dluhy třicet let (1976 až 2006). A to už tam žádný Macron ani žádná starostka dávno nebudou.

No a když vezmu tu zeleň, tak asi oni architekti (obecně to je u návrhu všech zahrad, parků a náměstí pořád stejné - všichni tam v návrhu dávají stromy, jak vyrostou tak za patnáct, dvacet let, i když se vysadí stromy o výšce pět šest metrů.

No a ten pohled kolem Eiffelovky z projektu americké architektky mi nějak tak připomíná - Severní Koreu. Obojí znám spíš z médií. A něco podobného postavil Ceaucescu v Bukurešti. Tak nevím...

23. 5. 2019 15:24:48. Re: Re: Re: Okolo Eiffelovky má vzniknout největší zahrada v Pař... Jadran

  … vypadlo mi tam slůvko, že architekti nechápou, že ty stromy atd...ale kdyby tam byla jenom ta šestimetrová košťata, nevypadalo by to v těch vizualizacích dostatečně cool a in a hustě navrch. A nejenom tady.

24. 5. 2019 12:37:54. Re: Re: Re: Re: Okolo Eiffelovky má vzniknout největší zahrada v... Jitka

  Jenže až ty stromy vyrostou, tak skrz ně nebude na Eiffelovku vidět :-( .

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.