Oprava střechy paláce na hradě Bítov

Oprava střechy paláce na hradě Bítov

(9. 8. 2018) Nová krytina je režných bobrovek v kulatém řezu od firmy Tondach

   
 
 
 
 

Oprava střechy paláce na hradě Bítov

Rozsáhlý středověký hradní areál, vznikající od konce 13. až do pol. 19. století, je jedním z nejstarších šlechtických (přemyslovských) sídel na Moravě a významný umělecko-historický komplex staveb. Leží na kopci obtékaném řekou Želetavkou. Hrad byl ale založen již v 11. století na místě původního velkomoravského hradiště, a to jako první z řetězce hradů, které měly chránit jižní hranici přemyslovského státu.

Hradní areál lze rozdělit na tři samostatné velké celky – předhradí, hradní komplex a systém ohradních zdí. Samotný hrad je tvořen palácem. Pokračováním jihozápadního nároží je průchozí hranolová věž, vystavená v pozdně gotickém stylu. Na palác navazuje severní trakt jednopatrové budovy, sloužící jako byty zaměstnanců. Jižní hospodářské křídlo je tvořeno jednotraktovými hospodářskými budovami.

Náročnou rekonstrukci střechy prováděla společnost H & B delta, která se zaměřuje na opravy střech a fasád památkových objektů a na veškeré stavební práce spojené s opravami památek za použití původních historických postupů, včetně restaurátorských prací. Jako krytinu použila režnou bobrovku v kulatém řezu od firmy Tondach.

Firma zakázku vysoutěžila na konci roku 2015, ale vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám byly zpočátku provedeny pouze přípravné práce. Na jaře 2016 firma stavbu zahájila rekonstrukcí střechy jižního křídla hradu, kterou se podařilo dokončit do zahájení hlavní turistické sezony, tedy do začátku července. Od půlky února na památce postupně pracovaly čtyři tesařské party, dvě party klempířsko-pokrývačské a tři party zednické. Komíny na paláci byly opraveny až po hlavní turistické sezóně. Na začátku roku 2017 byly zahájeny práce na opravě krovů a střech paláce a věže, které byly dokončeny v létě ve stejném roce.

Opravy krovů byly jednou z největších investicí na Bítově v posledních letech, rekonstrukce střechy hradního paláce stála 18 miliónů korun. Střechy ještě nejsou všechny opravené, zbývá severní křídlo a kaple, nejedná se zde ale o akutní opravu.

Bobrovka 18x38 - kulatý řez – Režná
Taška patřící k historicky nejstarším a nejvýznamnějším krytinám.
Jedná se o hladkou střešní krytinu, která se dá pokládat na tzv. husté či řídké laťování (tj. šupinové či korunové krytí). Slouží k vykrytí různých, i oblých tvarů (volské oko, kužel, úžlabí).
Pálené tašky značky Tondach navazují na tisíciletou tradici používání tohoto druhu střešní krytiny, z čehož vyplývá závazek uchovávat ráz střešní krajiny zejména z pohledu materiálu a tvarů také do budoucna. Výrobky této značky mají nejdelší záruku na základní střešní tašky vyráběné u nás, a to 33 let. Životnost pálených tašek ale činí až 100 let.
Podle podkladů společnosti Wienerberger

Publikováno v časopise Stavba č. 1/2018, str. 92

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.