Orco stále chystá výstavbu v Praze-Bubnech

Orco stále chystá výstavbu v Praze-Bubnech

 
 
 
 

Orco stále chystá výstavbu v Praze-Bubnech

Nově k projektu zprovoznila internetové stránky: www.prague-bubny.com


Praha 17. února (ČTK) -
Developerská společnost Orco přes problémy s vysokým zadlužením dále připravuje rozsáhlý realitní projekt v Praze-Bubnech. Na místě bývalého nádraží a na přilehlých pozemcích tam má na 27 hektarech vzniknout kancelářský, bytový a obchodní komplex. Nově k projektu zprovoznila internetové stránky. Orco se v současnosti potýká s vysokým zadlužením, od března 2009 se nachází v režimu soudní ochrany před věřiteli.

Součástí plánovaného projektu má být také univerzitní kampus, nemocnice a další občanská vybavenost. Orco již dříve odhadlo výši celkové investice na přibližně 70 miliard korun. Samotná firma předpokládá, že uskutečnění projektu si vyžádá roky. Developer navíc ani nepočítá s tím, že by celé území zvládl zastavět sám.

"Orco nemá ambici developovat celé Bubny. To území je veliké a trh bude absorbovat nabídku z tohoto území několik let," řekl ČTK viceprezident Orka Aleš Vobruba. "Pracujeme na konceptu území a na územním plánu. Po jeho schválení bude možné celé území rozdělit na určité zájmové zóny, které následně budeme moci rozvíjet sami, nebo je prodat," dodal.

Nedaleko pozemků, na kterých chce Orco stavět, připravuje novou výstavbu také společnost Prominecon Group, ještě do loňského prosince známá jako Navatyp Group. Podle manažera Orka architekti obou firem od konce roku 2009 připravují k celému území společnou studii. "Hotová by mohla být přibližně do dvou měsíců," poznamenal Vobruba.

Důležitý pro rozvoj celého území bude nový územní plán Prahy, který připravuje magistrát. Dokument má postihnout rozvoj města v dalších asi 15 letech, platit bude zřejmě od roku 2012. Schválení plánu, který se týká také velkých rozvojových území, jako jsou Bubny, Smíchovské nádraží, Nákladové nádraží Žižkov nebo Rohanský ostrov, ale úředníky magistrátu teprve čeká. Při jeho schvalování se budou muset vypořádat také s více než 8000 podněty, které k němu v závěru loňského obdrželi.

Přes velké plány na výstavbu v Bubnech se Orco v současnosti snaží prodat budovu bývalých Elektrických podniků, která se nachází nedaleko bývalého nádraží. Firma nabízí nemovitost Městské části Praha 7 aktuálně za 645 milionů korun, tedy o 40 milionů levněji než před měsícem, řekla dnes ČTK mluvčí Orka Petra Zdeňková. Podle zastupitele Ondřeje Mirovského (SZ) by ale celková částka i s rekonstrukcí činila 1,6 miliardy korun, uvedly nedávno Hospodářské noviny.

Deník také informoval o tom, že nabídku Praze 7 učinila i skupina PPF. Městské části se za 1,3 miliardy korun pokouší prodat kancelářský projekt v Argentinské ulici. Orco se ale snaží podpořit výhodnost své nabídky tvrzením, že městská část ušetří v případě jeho varianty na dani z přidané hodnoty a navíc prý bude moci získat na část rekonstrukce i dotace.

Orco patří mezi největší developerské firmy ve střední a východní Evropě. Kvůli vysokým dluhům je ale firma od loňského března v režimu soudní ochrany před věřiteli. Za prvních devět měsíců loňského roku Orco prohloubilo ztrátu na 201 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy Kč). Za stejné období roku 2008 činila ztráta developera 29,8 milionu eur.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.