Ostrava chce rozsáhlou proměnu širokého okolí u lesoparku Benátky

Ostrava chce rozsáhlou proměnu širokého okolí u lesoparku Benátky

 
 
 
 

Ostrava chce rozsáhlou proměnu širokého okolí u lesoparku Benátky

(ČTK) - Ostravský magistrát by rád proměnil rozsáhlou lokalitu v okolí lesoparku Benátky. K dispozici už má strategickou studii území zpracovanou architektonickým studiem, která zahrnuje 57 projektů za zhruba 1,8 miliardy korun. Studii vyhotovilo architektonické studio MS architektura a design v čele s ing. arch. Michalem Šourkem a ing. arch. Milanem Ševčíkem (doplněno Stavbaweb). Podle města je však nereálné uskutečnit všechny projekty. Proto chce do výběru těch, které by měly dostat přednost, zapojit veřejnost. Novinářům to řekl primátor Petr Kajnar (ČSSD).


"Zaplněním dnes zanedbaného území aktivitami a jeho estetizací by měla vzniknout lokalita, která plynule propojí okolní obvody a nabídne obyvatelům prostor pro zábavu i relaxaci, zanikne tak jedno z 'území nikoho'. Nově rekultivovaný prostor zaujímá zhruba 203,7 hektaru,"
uvedl Kajnar.

Podle primátora se na město už dříve obraceli starostové obvodů Nová Ves, Mariánské Hory a Hulváky či Ostrava-Jih s nápady na proměnu území. "Zadali jsme proto studii, která se na to území podívala. Výsledkem je návrh na regeneraci celého území na rekreační a sportovní areál," podotkl Kajnar. Od ledna chystá město spustit speciální webové stránky s představením jednotlivých projektů. Občané pak budou moci hlasovat zhruba tři měsíce a vybírat projekty, o které by stáli nejvíc.
"O co bude mít veřejnost největší zájem, to vybereme a zrealizujeme," vysvětlil Kajnar. Předpokládá, že náklady přímo z městského rozpočtu by se mohly pohybovat okolo sto milionů korun. Město doufá, že další stovky milionů korun by mohlo získat z dotací, mimo jiné z evropských peněz v dalším plánovacím období. "Pokud se tento projekt dotáhne podle studie, Ostrava by měla získat lokalitu pro příjemné využití volného času, jaká jinde nemá obdoby," dodal Kajnar.

Studie počítá například s dobudováním cyklostezek, vytvořením podmínek pro rekreační rybaření, vznikem volnočasových a zábavních center. V návrzích je třeba i obora pro chov zvěře, okruh pro běh a in-line bruslení, rozhledna, park vůní či lesní lázně. "Základním problémem toho území je to, že je špatně napojené na centrum. Takže je třeba vytvořit odpovídající infrastrukturu a napojit jednotlivé městské části například cyklostezkami a pěšími propojeními," míní jeden ze zpracovatelů studie a architekt Milan Ševčík, který považuje za dobrý nápad zapojení veřejnosti do rozhodování o podobě lokality.
zdroj vizualizace: ostrava online

Doplněno Stavbaweb:
Na stránkách Ostrava Online také naleznete podrobnější informace o zpracované studii - ZDE.
Další vizualizace naleznete na stránkách autorů studie MS Architekti - ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.