Ostrava řeší, jak dočasně oživit nezastavěnou plochu v centru

Ostrava řeší, jak dočasně oživit nezastavěnou plochu v centru

(29. 5. 2019) Řešená plocha je ohraničena ulicemi Dlouhá, Zámecká, 28. října a Masarykovým náměstím

 
 
 
 

Ostrava řeší, jak dočasně oživit nezastavěnou plochu v centru

(ČTK) - Nezastavěná plocha u Masarykova náměstí v centru Ostravy by do příštího roku mohla výrazně změnit svou podobu. V místě by mohly vzniknout prodejní místa, takzvaná food (jídelní) zóna a plocha pro relaxaci. Město nyní zjišťuje, zda by o takový koncept byl zájem. ČTK to řekla primátorova náměstkyně Zuzana Bajgarová (ANO).

Dočasné řešení využití plochy by podle předpokladu bylo na zhruba pět let. Město totiž stále počítá s tím, že v budoucnu bude plocha zastavěna"Nechali jsme zpracovat architektonický návrh, který pracuje s místem jako s územím určeným k zástavbě pro nějaký objekt, tak jak to bylo v historii," uvedla Bajgarová.

Na ploše by mohly být dočasně umístěny mobilní a rozložitelné objekty, které materiálově mohou mít různou podobu i barevnost nebo mohou být porostlé zelení. "Aby model mohl fungovat, musí mít nějaký provozní aspekt, musí být zájemci o působení ve food zóně a prodejci, kteří by tam chtěli prodávat," uvedla Bajgarová.

Soukromá společnost, která má s obdobným konceptem zkušenosti v Praze, nyní pro město připraví případný prodejní model s možnými uživateli. Teprve na základě tohoto podkladu se město rozhodne, zda se projekt uskuteční. Podklady by mělo mít k dispozici během několika týdnů. Podle aktuálních předpokladů by dočasná proměna území mohla přijít na 15 až 20 milionů korun. Město ale pracuje i s možností, že by si prodejní moduly jen pronajalo, což by projekt zlevnilo.

Podle představ města by prodejní místa mohla sloužit například pro prodej květin, rukodělných či designových výrobků a podobně. "Také okolní provozovatelé by třeba mohli část svého provozu vytáhnout právě do té food zóny. Určitě nechceme, aby se tam prodávala třeba pyžama a podobné záležitosti," doplnila Bajgarová.

Řešená plocha je ohraničena ulicemi Dlouhá, Zámecká, 28. října a Masarykovým náměstím. Větší polovinu by měla zabírat relaxační zóna a prostor by se mohl využívat v létě například k promítání a dalším aktivitám. V zimě by v lokalitě podobně jako v minulosti fungovalo kluziště. Své zázemí by v místě měl mít i informační servis. Přesnou podobu má ale určit až chystaný provozní model. Pokud se město rozhodne projekt uskutečnit, mohlo by území být ve změněné podobě příští rok v létě.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

31. 5. 2019 12:56:40. Re: Ostrava řeší, jak dočasně oživit nezastavěnou plochu v centr... Jitka

  Na sousedním Masarykově náměstí není ani kousek trávníku, na satelitních snímcích z mapy.cz je také méně trávníku než na snímku u článku - to se chtějí v Ostravě všude grilovat na betonu?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.