Památkáři zatím nesouhlasí se stavbami ve vnitrobloku v centru

Památkáři zatím nesouhlasí se stavbami ve vnitrobloku v centru

(22. 6. 2009)

 
 
 
 

Památkáři zatím nesouhlasí se stavbami ve vnitrobloku v centru

Ateliér Cigler Marani Architects předložil ke schválení studii nového obchodního a kancelářského centra ve vnitrobloku mezi ulicemi Na Příkopě, Panská, Jindřišská a Václavské náměstí.

Památkářům se nelíbí podoba plánovaných staveb ve vnitrobloku mezi ulicemi Na Příkopě, Panská, Jindřišská a Václavské náměstí. Památková rada ředitele pražského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) nepřijala studii, kterou jí ateliér Cigler Marani Architects předložil. Požaduje mimo jiné redukci navrženého objemu dostaveb, řekla ČTK mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.

Doplnila však, že se zatím neřešila architektura rekonstrukce, ale spíše hlediska urbánní a její dopady na celou lokalitu. Památkáři souhlasí s tím, aby se ve vnitrobloku odstranily novější přístavby a zdevastované objekty. Některé objekty ale chce NPÚ zachovat.

Podle ředitele pražské pobočky NPÚ Michala Zachaře je projekt naddimenzovaný, počítal i s výškovými budovami. Památkáři také chtějí, aby byl nový komplex polyfunkční, tak jako celé Václavské náměstí. "Není to špatný nápad, udělat kříž a propojit ulice pasážemi," řekl Zachař. Pasáže k centru Prahy tradičně patří.


Nové obchodní a kancelářské centrum plánuje firma Welwyn Company, která blok domů před pěti lety koupila za 800 milionů korun. V centru by mělo být 70 000 metrů čtverečních obchodních, zábavních a kancelářských ploch a tři patra podzemních garáží.

Studie počítá s obnovou některých přilehlých budov. Plánují se demolice dožilých stavebních konstrukcí po zrušeném tiskárenském provozu, některé demolice jsou již několik let povoleny magistrátním odborem památkové péče (dvorní část domu v Jindřišské).


Kvůli záměru podzemních garáží je nutný archeologický průzkum, v místě se předpokládají cenné nálezy. Kromě toho se památkáři obávají i toho, že by výstavba garáží mohla narušit statiku okolních budov.

Podle dokumentů předložených firmou k posuzování vlivů stavby na životní prostředí budou garáže přístupné pouze rampami z Václavského náměstí. Návrh navazuje na studii Cigler Marani Architects na novou podobu náměstí, která zvítězila v soutěži. Primátor Pavel Bém (ODS) ČTK řekl, že by rekonstrukce Václavského náměstí mohla začít příští rok, o projektu by měla v nejbližší době jednat rada hlavního města.

"Prioritou NPÚ je zachování a památková obnova cenných kulturních památek, zejména paláce Sylva-Tarrouca včetně zadních nádvoří, zahrady a jízdárny. S podobnou náročností je třeba přistoupit k Millesimovskému paláci a paláci U Diesbachů v Panské ulici, jež jsou též kulturními památkami," říká mluvčí. I kvalita domu v Jindřišské 7 podle památkářů opravňuje ke stanovení přísných podmínek řádné památkové obnovy, i když jde jen o uliční objekt.


Novostavba Darex na Václavském náměstí může být nahrazena novým objektem, podobu nové uliční fasády bude řešit památková rada. "Sousední dům od bratrů Blechových je třeba ponechat a obnovit. Požadujeme přitom i ponechání cihelného komínu jako dokladu industriálního provozu staré tiskárny," doplnila mluvčí.


Magistrátní odbor památkové péče, jehož stanovisko na rozdíl od názoru NPÚ má rozhodovací pravomoc, požaduje, aby se v místě projektu rekonstruovaly kulturní památky. Upozornil také na to, že se může stát, že budou chtít projekt přepracovat, nebo "na možnost zamítnutí návrhu rekonstrukce a dostavby".


Praha 1 zatím do projektu nezasahuje, čeká, jak dopadnou jednání mezi úřady a investorem. "Na jednu stranu je potřeba, aby došlo k rekonstrukci těchto vnitrobloků, na druhou stranu způsobem, který absolutně zapadne do koloritu okolní zástavby a nikterak nenaruší charakter výstavby v této části Nového Města," řekl ČTK starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Studio Cigler Marani Architects má mezi svými projekty několik pražských realizací či návrhů v přípravě na realizaci. Nedávno se například otevřela nová budova RFE/RL na Hagiboru, brzy se začne stavět objekt na Národní třídě vedle památkově chráněného obchodního domu Máj.

Zdroj: Zpráva ČTK 19.6.2009


Doplněno Stavbaweb:
Oznámení záměru naleznete
zde.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz