Pardubice představí projekt přednádraží na svém webu

Pardubice představí projekt přednádraží na svém webu

 
 
 
 

Pardubice představí projekt přednádraží na svém webu

(ČTK) - Tento týden umístí Pardubice na svůj web čtyři varianty budoucí podoby území před vlakovým nádražím. Vizualizace představují pohled architektonických kanceláří. Projekt, který vybere nejlepší dopravní řešení, by měl být hotový příští rok. Stavební práce vyjdou město na stovky milionů korun. ČTK to řekla hlavní architekta města Pavla Pannová.

Vizualizace možné podoby přednádražního prostoru v Pardubicích (zdroj: http://prednadrazi.pardubice.eu/navrh/architektonicke-reseni.html)
"Nemá cenu před tím zavírat oči. Stovky milionů korun jsou reálné. Je to brána do města, nejdůležitější lokalita ve městě. Nejde to udělat polovičatě. Tam je potřeba, aby to precizně fungovalo. Když už se to rozkope, je jasné, že to bude stát hodně peněz,"
řekla Pannová.

Radnice pracuje na takzvaném projektu přednádraží od roku 2010, kdy si nechala zpracovat tři návrhy. Dva byly drahé a futuristické, třetí vykazoval řadu chyb, proto jej letos na jaře radnice nakonec zrušila. Ze čtyř současných návrhů patrně vznikne kompilát nejlepších řešení.

"Informujeme zastupitelstvo, v jakém rozsahu dojde k přepracování projektu přednádraží. Nebude komunikace za lihovarem a od toho se odvíjí další dopravní řešení," řekl primátorčin náměstek Michal Koláček (Sdružení pro Pardubice).

Územím projde denně kolem 20.000 lidí. Přednádraží má nově propojit městskou a hromadnou dopravu, upravit frekventovanou komunikaci tak, aby pojala velké množství aut. Město získalo na projekt dotace ze švýcarských fondů, je ale možné že se spíš bude ucházet o evropské peníze v letech 2014 až 2020.

"Je stále příslib švýcarských fondů, ale vedení města se spíš domnívá, že by mohlo uspět v operační programu, kde na multimodální dopravní uzly budou peníze," řekla Pannová.

Podle hlavní architektky mají nové studie své plusy a minusy. Návrhy město posoudí i pomocí počítačové simulace dopravy. Linkové i městské autobusy by měly před vlakovým nádražím pouze zastavovat, parkovat na delší dobu mají meziměstské vozy mimo toto území. Někteří architekti navrhují kruhové křižovatky a silnici s dvěma pruhy, jiní čtyřproudou komunikaci bez kruhových objezdů.

"Pěší a cyklisté by měli být privilegovanější než auta. Nebudou bezprizorní," řekla Pannová.

Některé návrhy pracují i s možností propojení nádraží se sídlištěm Dukla, odkud se lidé na vlak těžko dostávají. Navrhovanou variantou je i městská lanovka. Architekta se však domnívá, že reálný je spíš podchod. Spojení sídliště a nádraží připravuje Správa železniční dopravní cesty, která kromě podchodu zatím zvažuje i lávku.

"Cítím možnou slabinu, jak dostat pěší přes hlavní komunikaci také na druhou stranu k lihovaru. Ani v jednom projektu to nezaznělo, ale je tu možnost zřídit podzemní parkoviště pod lihovarem, odkud by se lidé dostali suchou nohou až na nádraží," řekla Pannová.

Doplněno Stavbaweb:
Informace o plánované rekonstrukci přednádraží v Pardubicích naleznete na stránkách Přednádraží.Pardubice.eu nebo na stránkách Českých drah.
Aktuální vývoj projektu naleznete i na stránkách Pardubice podle Vás.
Přednádraží: brána do města - Pardubice
Návrh Ateliéru 'AURUM' naleznete ZDE.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.