Pasivní dům Černošice

Pasivní dům Černošice

(7. 4. 2016) Archcon atelier

   
 
 
 
 

Pasivní dům Černošice

Tvarově jednoduchá dřevostavba má plochou střechu, založena je na pěnoskle.
Dům je orientován co nejvíce na jih, a současně je obytný prostor v přízemí propojený s terasou a zahradou. Aby zůstala co největší část zahrady orientována na jih a zároveň byla chráněna od severu, je dům umístěný dále od komunikace, blíže k severní hranici pozemku. Jeho hlavní hmotu tvoří dvoupodlažní kubus, z něhož v 1. NP vybíhá na jih směrem do zahrady obytná část. Ta tvoří půdorysně písmeno „L“ a vytváří příjemný prostor pro venkovní posezení na terase. Krytá terasa na západní straně domu přechází v zastřešené závětří před vstupními dveřmi. Terasa navazuje na přístupový chodník a připomíná tak dřívější zastřešené verandy či zápraží. Dvě vodorovné roviny terasy a střechy nad ní, která ji půdorysně kopíruje, opticky propojují a ukončují dvě svislé stěny. Jedna u vstupních dveří vytváří příjemné kryté závětří, a v protilehlém rohu opět vytvářejí větší soukromí pro obytný prostor a jižní terasu před ním.
Stěny v návaznosti na krytou terasu mají dřevěný obklad, zbývající hmota domu bude omítnuta. Plochá střecha je s mírným spádem severním směrem. U komunikace navrhujeme jednoduchý objem zahradního zázemí s dílnou a prostorem na kola, jehož plochá střecha přechází v kryté parkovací stání. Konstrukce bude dřevěná smrková s nátěrem; stěny zázemí budou s dřevěným obkladem. Stejný charakter by měl mít i objekt na vedlejším pozemku rodičů, který se bude realizovat nezávisle na stavbě domu. Bude využívaný jako venkovní krytá kuchyně s grilem a posezením.

Barevné a materiálové řešení
Na domě se uplatňují materiály a barvy ve třech odstínech. Obytná část ve tvaru L s hlavním vstupem bude obložena vodorovným obkladem ze sibiřského modřínu. Terasa je dřevěná, z terasových profilů ze sibiřského modřínu, konstrukce uložená na dlaždice. Podhled zastřešení terasy i přesahu střechy v 2. NP je řešen deskami Fermacell Powerpanel H2O bez spár s bílým nátěrem. Hrana střech je obložena fasádními panely Cembrit Express (rozměr 400 x 800 mm) v tmavě šedém odstínu. Svislé venkovní stěny v 1. NP u vstupu a v protilehlém cípu terasy budou řešeny v bílé barvě a deskách Fermacell Powerpanel H2O. Hrany stěn jsou obloženy fasádními panely Cembrit v tmavě šedém odstínu. Severní část 1. NP, východní fasáda a celé 2. NP je v bílé omítce, která je kombinována s fasádními panely Cembrit v tmavě šedém odstínu mezi okny pokojů na jih a na západní fasádě mezi okny zázemí a koupelny, odkud přechází přes roh i na fasádu severní a vyvažuje tak hru tmavě šedých oken na bílé ploše fasád.
Zajímavostí interiéru je podhled obytné části z palubek s bílou lazurou. Základem pro dokonalost je dobře promyšlený spárořez a přesně definované umístění osvětlení a vyústků VZT.

Autorská zpráva

Výstavbu tohoto domu můžete sledovat krok za krokem v rámci akce Dřevostavba všemi smysly. Stavbu můžete i osobně navštívit.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz