Pasivní dům v Jílovém

Pasivní dům v Jílovém

(2. 12. 2015) ARCHCON atelier

   
 
 
 
 

Pasivní dům v Jílovém

Hlavními vstupními podmínkami pro náš návrh byly poměrně přísné regulativy, požadavek investorů na dům v pasivním standardu a mírně svažitý terén pozemku. V průběhu studie projekt vykrystalizoval ve dvě jednoduché, téměř archetypální hmoty. Hlavního objekt – vlastní dům, půdorysně obdélník 12,9 x 9,2 m, je jednopodlažní s částečně využitelným podkrovím a strmou sedlovou střechou o sklonu 45°. Tato hmota kopíruje svažitý terén, což vytváří dvě rozdílné výškové úrovně. Rozdíl výškových úrovní se propisuje i do venkovních zpevněných ploch, čímž výrazně minimalizujeme potřebu terénních úprav a násypů.
Hlavní hmotu jsme doplnili kompaktním pomocným objektem, v němž je garáž s úložnými prostory, kryté stání, vstup do domu a krytá terasa. Obě hmoty propojuje lehká konstrukce částečně zakrytá plexisklem. Tato konstrukce přechází v subtilní pergolu určenou pro popínání rostlin, které budou dům během letních měsíců chránit před přehříváním.

Barevné a materiálové řešení
Dům má vertikální dřevěný obklad ze sibiřského modřínu bez povrchové úpravy, v přízemí zvýrazňujeme linii oken od vstupu na východě, přes jižní fasádu až k odskoku na fasádě západní. Rozměrné prosklené plochy se střídají s omítkou šedé barvy. Jižní a část východní fasády chrání popínavá zeleň na pergole s nerez lanky. Tato pergola přechází v zastřešení vstupu plexisklem.
Dřevohliníková okna stíní venkovní textilní rolety s přiznanými vodícími lanky a skrytými truhlíky. Klempířské prvky budou v odpovídající barevnosti, dřevěné konstrukce by měly být převážně smrkové pohledové, svislé laťování mezi stáním a terasou navrhujeme z modřínu.
Výrazným prvkem tohoto objektu tvoří zeleň – uplatňuje se na střeše s extenzivní zelení (souvrství pro sklon 30°) a ve formě popínavých rostlin na východní a jižní straně krytého sezení. Zabráníme tak vizuálnímu kontaktu terasy s veřejnou komunikací.
Hlavními prvky v interiéru jsou hladký dřevěný strop s přiznanými spárami (smrk – biodeska) v obytném prostoru a marmoleum v odstínu šedé a krémové. Smrk se opakuje na dřevohliníkových oknech v interiéru. V návaznosti na kuchyni řešíme část schodišťové stěny jako tabuli na vzkazy, další část by mohla být opatřena například betonovou stěrkou. Schodiště se stupni z běleného dubu přiblížíme designu stropu. Černobílou barevnost ostatního vybavení doplňují nerez prvky a barevné akcenty v odstínech fialové. V podkroví používáme dřevěný obklad jako oddělení prostoru šikmin a vytvoření úložných prostor. ¨


Autorská zpráva

Konstrukční systém: masivní panely a dřevovláknité izolace
Roční spotřeba dle PHPP: 26 kWh/m2.a

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.