Pavilon České a Slovenské republiky na Bienále architektury v Benátkách 2016:

Pavilon České a Slovenské republiky na Bienále architektury v Benátkách 2016:

Vítkova 2, Praha 8

(12. 10. 2016) Diskuse dne 17. října 2016 v GALERII VIPER

 
 
 
 

Pavilon České a Slovenské republiky na Bienále architektury v Benátkách 2016:

Letošní expozice v pavilonu České a Slovenské republiky na 15. Bienále architektury v Benátkách je vážným pokusem vyhnout se pouťovému charakteru této stále populárnější přehlídky. Projekt s názvem Péče o architekturu: Vyzvání arché architektury do tance (Care for Architecture: Asking the Arché of Architecture to Dance), který připravil autorský tým ve složení Benjamín Brádňanský, Petr Hájek, Vít Halada, Ján Studený s teoretiky architektury Mariánem Zervanem a Monikou Mitášovou, se zaměřil na jedinou, zato radikální a dodnes provokující stavbu – budovu Slovenské národní galerie v Bratislavě, která byla dokončena roku 1979 podle projektu architekta Vladimíra Dedečka. Koncepčně propracovaná výstava představila tuto stavbu v co nejširších souvislostech, velkou pozornost věnovali autoři především různým interpretacím, reflexím, diskusím a projektům, které až do dnešních dnů vyprovokovala.

S jakým cílem autoři výstavu připravovali? Komu byla primárně určena? Jak splnila jejich očekávání? Jaké byly a jsou ohlasy? Je vůbec smysluplné připravit takto náročnou výstavu na bienále, kde chce většina návštěvníků vidět co nejvíce v omezeném čase? A dá se jen tak říct, že nás tento typ návštěvníka nezajímá? A co má být vůbec smyslem expozice v národním pavilonu? Na tyto i další otázky se pokusíme odpovědět během diskuse v Galerii VIPER.

Hosté:
Petr Hájek (architekt, docent na FA ČVUT v Praze, vedoucí ateliéru na VŠVU v Bratislavě, spoluautor koncepce pavilonu)
Marián Zervan (teoretik architektury, vedoucí Katedry dejín a teórie umenia FF TRUNI Trnava, odborný asistent VŠVU Bratislava, spoluautor koncepce pavilonu)
Osamu Okamura (architekt, programový ředitel mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE)

Moderuje Karolína Jirkalová (kritička architektury, Art+Antiques)

Více informací o pavilonu naleznete na http://artalk.cz/2016/05/19/predstavenie-vystavneho-projektu-pre-15-medzinarodne-bienale-architektury-v-benatkach-2016/

Fotografie: Ben Markel (http://www.dezeen.com)

Facebook událost
podle podkladů pořadatele


 
 
 
 
50.0897410
14.4463600
Pavilon České a Slovenské republiky na Bienále architektury v Benátkách 2016:

Pavilon České a Slovenské republiky na Bienále architektury v Benátkách 2016:
Vítkova 2
Praha 8

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.