Příspěvek do Celopražského fondu veřejných investic by mohl zvýšit cenu nemovitostí

Příspěvek do Celopražského fondu veřejných investic by mohl zvýšit cenu nemovitostí

(9. 7. 2020) Se založením Celopražského fondu veřejných investic souhlasí pouze 23 % dotázaných developerů

   
 
 
 
 

Příspěvek do Celopražského fondu veřejných investic by mohl zvýšit cenu nemovitostí

S myšlenkou založení fondu přišlo Sdružení pro architekturu a rozvoj, důvodem jsou rostoucí nároky na občanskou vybavenost a dopravní infrastrukturu. Nyní jsou náklady financovány z rozpočtu města. Smysl fondu spočívá v tom, že developeři, kteří plánují v Praze realizovat projekty, by do fondu přispěli předem stanoveným poplatkem. Se založením Celopražského fondu veřejných investic souhlasí pouze 23 % dotázaných developerů. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2020, zpracované analytickou společností CEEC Research.

Částka developerských příspěvků by se odvíjela od velikosti plánovaného projektu a příspěvky by byly investovány do občanské vybavenosti městských částí či dopravní infrastruktury. Necelá třetina dotázaných developerů zcela souhlasí se založením fondu (23 %), téměř polovina z nich souhlasí zčásti (45 %) a zbylá třetina dotázaných se založením nesouhlasí vůbec (32 %). A o jakých částkách se tu jedná? Podle Sdružení pro architekturu a rozvoj by příspěvek u rezidenčních staveb mohl činit okolo 500 Kč za metr čtvereční hrubé podlažní plochy bytu, což by představovalo zhruba 50 000 Kč za byt. Stejným příspěvkem podle dokumentu „Zásady finanční spoluúčasti investora na rozvoji městské části Praha 7“ přispívají developeři, jejichž projekty se realizují na Praze 7. Ondřej Valouch, projektový manažer společnosti PROPERITY, s.r.o. k fondu dodává: „Jedná se o velmi složitou otázku, kde se domníváme, že za určitých podmínek a v určitém rozsahu by jistě povinnost platit měla, ale neměla by zde být suplována role státu a jeho často velmi neefektivního nakládání s veřejnými financemi.“ Opačného názoru je Petr Fiala, marketingový manažer společnosti GARTAL Corporate Group: „Vždy záleží na velikosti projektu a jakým způsobem ovlivní okolí. Proto si myslím, že se k této otázce má přistupovat individuálně. Nicméně základní principy lze zakotvit i v legislativě.“

Nyní o investicích rozhodují samy městské části po dohodě s developery, takže v každé městské části postupují jinak. Proto jsme se zajímali také o to, zda by čeští developeři ocenili zakotvení povinnosti přispívat na náklady na občanskou vybavenost v zákoně. Devět z deseti dotázaných si myslí, že tato povinnost by neměla být dána zákonem (84 %), souhlasí pouhých 16 %.

Pokud by byl Celopražský fond veřejných investic založen, případná povinnost odvádět poplatek do fondu by se promítla v ceně nemovitostí. Dle 90 % dotázaných by cena nemovitostí vzrostla o poměrnou část, aby mohli developeři pokrýt náklady s tímto spojené. Pouhá desetina developerských firem by cenu neměnila (10 %).

Kvartální analýza českého stavebnictví Q2/2020 bude zveřejněna na:
www.ceec.eu

tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz