Plánovaná výšková budova v Olomouci má první odpůrce

Plánovaná výšková budova v Olomouci má první odpůrce

 
 
 
 

Plánovaná výšková budova v Olomouci má první odpůrce

(ČTK) - Plánovaná stavba nové výškové budovy v Olomouci, která by se díky svým 75 metrům měla spolu s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě, má první odpůrce. S projektem nesouhlasí občanské sdružení Za krásnou Olomouc, podle něhož takto vysoká stavba výrazně naruší panorama historického centra města. Nová výšková dominanta Olomouce má být součástí městské čtvrti Šantovka, kterou na místě bývalé továrny Milo staví developerská společnost SMC Development. Stavba městské čtvrti Šantovka, která vzniká na 11 hektarech, má stát zhruba deset miliard korun. Její součástí bude obytná čtvrť, obchodní centrum a kancelářský komplex. Na projektu se podílí architekti z londýnského ateliéru Benoy.

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"

Budova, jejíž projekt byl představen minulý týden, má mít 22 pater a náklady na její stavbu vedení firmy SMC Development odhaduje na 400 milionů korun. V budově má být k dispozici přibližně 80 bytů. Pokud firma SMC Development získá všechna potřebná povolení, chce stavbu výškové budovy zahájit v roce 2014 a dokončit za 16 až 18 měsíců.

Alexandr Jeništa ze sdružení Za krásnou Olomouc dnes novinářům řekl, že tato plánovaná dominanta v ochranném pásmu městské památkové rezervace nerespektuje okolní zástavbu a kontext historického centra Olomouce. Luděk Schmidt z firmy SMC Development naopak tvrdí, že nová budova díky vhodné prostorové orientaci panorama historického centra Olomouce nenaruší.

V Olomouci stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc u hlavního nádraží dosahuje 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Nový územní plán, který zatím nevešel v platnost, se stavbou dalších výškových budov poblíž městské památkové rezervace nepočítá.

Firma SMC Development nehodlá čekat na to, až bude nový území plán schválen. Pokud firma získá povolení na základě dosavadního územního plánu, bude moci začít stavět i poté, co vejde v platnost nová verze tohoto dokumentu určujícího parametry rozvoje města.

Jeništa upozornil, že takto vysoká budova by byla v rozporu se zásadami územního rozvoje kraje, jež jsou nadřazeny územnímu plánu Olomouce. Firma SMC Development by podle něj měla respektovat stanovisko ministerstva kultury,jež se při přípravě nového územního plánu Olomouce vyjádřilo proti stavbě dalších výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace.

"Věříme, že státní správa v tomto městě bude konat podle zákona. Pokud ne, tak jsou na řadě občanské protesty a další možnosti, které nám umožňuje zákon. Za siluetu města se budeme brát všemi možnými způsoby," řekl Jeništa.

Olomoucký primátor Martin Novotný (ODS) ČTK řekl, že radnice se projektem nové výškové budovy začne zabývat na začátku příštího roku, kdy by k němu měla dát stanovisko rada města. Nový území plán podle primátora kvůli nezbytným procedurám zřejmě začne platit až na začátku roku 2014.


Přehled nejvyšších staveb v Olomouci

Pořadí Lokalita Název Výška v metrech
1. Václavské náměstí katedrála svatého Václava (hlavní věž) 100,65
2. Horní náměstí věž radnice 75
3. Envelopa budova Moravské vysoké školy 74
4. Klášterní Hradisko Klášterní Hradisko 72
5. hlavní nádraží budova Regionálního centra 2 71
6. Václavské náměstí katedrála svatého Václava (přední věže) 68
7. Hejčín kostel svatého Cyrila a Metoděje 65
8. třída Svobody Červený kostel 55
9. 8. května kostel svatého Mořice 46

Zdroj: Wikipedie
Vizualizace výškové budovy na Šantovce: zdroj: Šantovka, ateliér Benoy

www.santovka.cz


Související články:
V Olomouci se připravuje stavba další výškové budovy 12.12.2012

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.