Plasy získají přes 400 milionů Kč z EU, město výrazně zkrásní

Plasy získají přes 400 milionů Kč z EU, město výrazně zkrásní

(3. 12. 2008)

 
 
 
 

Plasy získají přes 400 milionů Kč z EU, město výrazně zkrásní

Největší stavby v novodobé historii čekají v následujících třech letech Plasy na severu Plzeňska. Město se 1600 obyvateli získá přes 400 milionů korun převážně z EU. Tři čtvrtiny sumy spolkne areál kláštera, zbytek centrum města, které se za více než rok zcela změní, řekl ČTK starosta Miloslav Hurt.

"Asi 300 milionů korun dostane Národní technické muzeum z Integrovaného operačního programu EU. Na projekt Centra stavitelského dědictví, který počítá s renovací hospodářského dvora, bývalého pivovaru a prelatury, přidá peníze ministerstvo kultury," řekl Hurt.
Dalších více než 100 milionů Kč poputuje na regeneraci centra města, jehož investorem je Ředitelství silnic a dálnic. Přes 70 milionů Kč vydá Státní fond dopravní infrastruktury, 31 milionů korun dostaly Plasy z programu ROP. Peníze půjdou zejména do silnic, kruhové křižovatky, nového mostu přes Střelu a lávky, která bude spojovat klášter s novým parkovištěm. Samo město vydá na tyto akce další tři miliony korun.
"Chceme začít stavět už v únoru příštího roku," řekl starosta. Hlavní stavby budou hotové do konce roku 2009, zeleň se bude dodělávat ještě v následujícím roce. Všechny akce se připravovaly šest let.
Centrum stavitelského dědictví je podle Hurta jeden z nosných programů ministerstva kultury a technického muzea. Počítá s obnovou všech budov kolem kláštera. Měli by tam působit řemeslníci, architekti, restaurátoři a studenti. Vzniknou tam dílny, přednáškové sály, depozitáře, lapidárium i kavárna, kde se budou pořádat konference a školení. "Mělo by to být živé. V minulosti to byla mrtvá památka a nyní se tam život vrací. Komunikace s muzeem a památkových ústavem je velmi dobrá," dodal Hurt.
Jedna z podmínek dotace je, že centrum musí být přístupné veřejnosti. Návštěvnost kláštera, která se pohybuje mezi 15.000 až 17.000 lidmi, by se měla po dokončení asi ztrojnásobit. Velký podíl bude mít odborná veřejnost. "Renovace památek, z nichž některé jsou v dezolátním stavu, začnou v roce 2010," řekl Hurt. Národní technické muzeum, které bude bude mít v Plasích svoje odloučené pracoviště, požádá ještě o další peníze z EU.

Zdroj: ČTK, Václav Prokš mol, 2. prosince 2008.

Více o Centru stavitelského dědictví na stránkách NTM

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz