Po dvou letech příprav se v Ostravě začne budovat Nová Karolina

Po dvou letech příprav se v Ostravě začne budovat Nová Karolina

(16. 5. 2008)

 
 
 
 

Po dvou letech příprav se v Ostravě začne budovat Nová Karolina

Fotogalerie ke článku (1)

Karolina Ostrava

Karolina Ostrava
Celá fotogalerie (1)

Slavnostní zahájení stavby je plánováno na 6. června.

Po zhruba dvou letech příprav se na území bývalé koksovny Karolina v centru Ostravy začne v červnu s první etapou výstavby jednoho z nejvýznamnějších developerských projektů v zemi. Na území sedmkrát větším než Václavské náměstí vznikne městská část Nová Karolina. Nejprve se začne s budováním potřebné infrastruktury a komunikací, řekl ČTK náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS).

Společnost Multi Development, která zvítězila v developerské soutěži, pokračuje v projektové přípravě. Schvalována jsou také jednotlivá stavební povolení, kterých je více než dvacet.

Součástí první etapy je výstavba bulváru, náměstí, ale i stavba obchodně-zábavního centra a administrativních či bytových prostor. Vznikne tak první trojice velkých budov. S budováním první etapy jsou spojeny i další investice ve městě. Zatímco investor se stará o komunikace uvnitř samotné Karoliny, město se zavázalo, že připraví cesty a infrastrukturu vedoucí k tomuto území. "Chystáme řadu dopravních staveb, které chceme stavět i s účastí evropských fondů," uvedl Ženatý. Město například bude muset upravit tramvajovou trať tak, aby mohla odbočovat na území Karoliny.

První etapa počítá také s rekonstrukcí jediných budov, které v místě zůstaly. Jde o památkově chráněné objekty někdejší ústředny a elektrocentrály, které jsou též nazývány jako jednohalí a dvojhalí. Zatímco ústředna je majetkem města, elektrocentrálu vlastní investor.

Město by se do poloviny letošního roku mělo s investorem dohodnout, jak budou tyto objekty využívány. "Zřejmě vznikne obecně prospěšná společnost, která bude mít dva úkoly. Bude mít za úkol zrekonstruovat tyto dva objekty a následně je po nějakou dobu provozovat jako multifunkční prostory pro sport, kultury či společenský život," vysvětlil Ženatý. Dodal, že v současné době se řeší, kdo obecně prospěšnou společnost založí, zda město, investor nebo oba partneři dohromady. Rekonstrukce objektů by totiž mohla stát až 200 milionů korun a město by bylo rádo, kdyby se na ni podařilo využít i evropské peníze. Zbývající náklady na opravu budov by se podle Ženatého měly dělit rovným dílem.

Slavnostní zahájení stavby je plánováno na 6. června. Jeho součástí bude koncert kapely Kryštof a také ukázka vzdušné letecké akrobacie v podání skupiny Flying Bulls.

Nizozemská firma Multi Development má za sebou v Česku například stavby obchodně zábavních center Olympia v Plzni a Olomouci nebo Centra Chodov v Praze. Firma se zabývá výstavbou městských, obchodních a administrativních center v celé Evropě. Do ostravského projektu chce investovat zhruba 15 miliard korun. Stavba potrvá asi deset let.

Zdroj: Zpráva ČTK 15.5.2008

Související články:
Hlavní architekt Ostravy podle soudu nefalšoval územní plán

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz