Podobu třebíčské kašny bude řešit architektonická soutěž

Podobu třebíčské kašny bude řešit architektonická soutěž

Karlovo náměstí, 674 01 Třebíč 1

(26. 3. 2018) Návrh je nutné odevzdat do 21. května 2018

   
 
 
 
 

Podobu třebíčské kašny bude řešit architektonická soutěž

Architektonicko-výtvarná soutěž o návrh na řešení kašny na Karlově náměstí v Třebíči
Předmětem soutěže je řešení návrhu kašny (vodního prvku) na Karlově náměstí v Třebíči.

Požadavky vyhlašovatele na řešení předmětu soutěže jsou následující:
1. Návrh bude respektovat význam místa – hlavního náměstí historického města s památkami na seznamu UNESCO v podmínkách současného života.
2. Návrh zohlední stávající podobu náměstí včetně sochy Cyrila a Metoděje a nově navrhované úpravy náměstí včetně polohy tržiště. Návrh by měl být realizovatelný i před plánovanými úpravami náměstí.
3. Mezi funkční požadavky (s pořadím důležitosti) patří:
a) dotváření charakteru místa;
b) chlazení okolí, vzduchu, povrchu náměstí v letních měsících;
c) reprezentace města (společně s dalšími památkami a zajímavostmi);
d) efektivita provozu a dlouhá životnost díla;
e) příležitostné neformální brouzdání, koupání;
f) interakce s návštěvníky náměstí;
4. Každý návrh bude obsahovat i variantu pro zimní období tak, aby i v mimosezónním čase prostor nepostrádal výtvarnou kvalitu.
5. Velikost díla není přesně specifikována, měla by odpovídat měřítku náměstí, poloze umístění, funkčním požadavkům a ekonomickým možnostem vyhlašovatele.
6. U návrhů se nevylučuje žádná z forem řešení – kašna může být dílem sochařským, architektonickým, popř. může jít o technologickou variantu (vodní divadlo bez hmotného artefaktu).

Ceny
První cena se stanovuje ve výši 80 tis. Kč.
Druhá cena se stanovuje ve výši 60 tis. Kč.
Třetí cena se stanovuje ve výši 40 tis. Kč.

Termíny
Soutěž bude vyhlášena ve čtvrtek 29. března 2018. Poslední možný termín odevzdání soutěžního návrhu je pondělí 21. května 2018 v 17:00 hodin.

Podmínky účasti v soutěži splní fyzické a právnické osoby, případně jejich společnosti, které prokážou, že splňují základní způsobilost v rozsahu definovaném § 74 Zákona o zadávání veřejných zakázek a další běžné podmínky, jako je například nezávislost na vyhlašovateli.

Více viz soutěžní podmínky, které budou zveřejněny na webu města https://zakazky.trebic.cz/ v den vyhlášení soutěže.

Organizátor a zpracovatel soutěžních podmínek
Ing. arch. Jaroslav Hulín, městský architekt Třebíče
Karlovo nám. 104/55
568 896 198
j.hulin@trebic.cz

___________
Podobu třebíčské kašny bude řešit architektonická soutěž
(ČTK) - Sedmičlenná porota bude vybírat vítězný návrh podoby nové kašny na třebíčském Karlově náměstí. Architektonickou soutěž připravila radnice ve spolupráci s Českou komorou architektů. Porotcům budou radit zástupci památkářů i výrobců vodních technologií, řekla ČTK místostarostka Marie Černá (Třebíč můj domov). Hodnota kašny má být kolem čtyř milionů korun a postavena bude v rámci plánované revitalizace náměstí.

Podle místostarostky může být návrh sochařský i architektonický, jeho tvůrci ho ale musí odevzdat do 21. května. Zadávací dokumentace vzhled budoucí kašny nijak neomezuje. Kašna má ale vhodným způsobem dotvářet charakter okolí a reprezentovat město, uvedla Černá. Na konci května se nad návrhy poprvé sejde porota, ve které usedne i městská architektka v Litomyšli Zdeňka Vydrová. Porotci budou hodnotit také životnost kašny a efektivitu jejího provozu. "Rádi bychom o vítězi rozhodli do pololetí," řekla Černá.

Revitalizaci Karlova náměstí připravuje Třebíč intenzivně poslední tři roky v souvislosti s nutností výměny inženýrských sítí pod náměstím. Brněnský atelier RAW pro město zpracoval studii, ve které navrhl umístit na náměstí i dvě kašny ve východní a západní části, kterou bude řešit naplánovaná soutěž.

Doplněno Stavbaweb:
Studii revitalizace Karlova náměstí si můžete prohlédnout ZDE.

Související články:
Nové úpravy Karlova náměstí v Třebíči  27.9.2012
Třebíč přestaví Karlovo náměstí. Nebude to ani revoluce, ani exhibice

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

30. 5. 2018 18:49:09. Re: V soutěži o podobu třebíčské kašny je 27 návrhů. Redakce / ČTK

  (ČTK) - V architektonicko-výtvarné soutěži o podobu nové kašny na třebíčském Karlově náměstí je přihlášeno 27 návrhů. Hodnotící komise nad nimi poprvé zasedne v pátek, sdělil ČTK třebíčský městský architekt Jaroslav Hulín. Soutěž připravila radnice ve spolupráci s Českou komorou architektů. Kašna v hodnotě okolo čtyř milionů korun bude postavena v rámci plánované obnovy náměstí.

Mezi porotci je i městská architektka Litomyšle a Tišnova Zdeňka Vydrová, teoretik výtvarného umění a architektury Rostislav Koryčánek nebo architekt Ondřej Císler, který vede vlastní ateliér Fakulty architektury ČVUT. Společně s dalšími bude posuzovat nejen estetickou úroveň návrhů, ale i technické řešení, trvanlivost a efektivitu provozu budoucí kašny. Cena pro vítěze soutěže je 80.000 korun. Celkem chce město na cenách soutěžícím rozdělit 200.000 korun.

Revitalizaci Karlova náměstí připravuje Třebíč intenzivně poslední tři roky v souvislosti s nutností výměny inženýrských sítí pod náměstím. Brněnský atelier RAW pro město zpracoval studii, ve které navrhl umístit na náměstí i dvě kašny ve východní a západní části, kterou řeší architektonická soutěž. Místostarostka Marie Černá (Třebíč můj domov) už dříve uvedla, že by město chtělo znát vítěze soutěže do poloviny roku. Podle Hulína ale ještě nebyl termín vyhlášení stanoven.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.