Praha 1 dokončila opravu takzvaného plynárenského domku na Kampě

Praha 1 dokončila opravu takzvaného plynárenského domku na Kampě

 
 
 
 

Praha 1 dokončila opravu takzvaného plynárenského domku na Kampě

(ČTK) - Praha 1 dokončila opravu takzvaného plynárenského domku na Kampě. Rekonstrukce kulturní památky ze 17. století stála pět milionů korun. V současné době je budova vybavována nábytkem. ČTK to řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. V objektu má sídlit Komunitní centrum Kampa.

"Plynárenský domek" na Kampě (zdroj foto: veciverejne.cz)
O opravě dlouhodobě prázdného domku se mluvilo dlouhá léta. Rekonstrukce nakonec začala až letos na jaře. Opraveny byly třeba omítky, truhlářské prvky nebo vytápění a elektroinstalace.

"Praha 1 chce, aby tento domek sloužil veřejnosti, nechceme tam žádnou komerci," poznamenala Blažková. O využití památky se bude starat Komunitní centrum Kampa, které v ní bude mít převážně program pro maminky s dětmi. Provoz by měl začít fungovat na začátku příštího roku.

Bývalý zahradní domek je pozůstatkem barokního zahradního řešení parku. V minulosti se používal jako plynová regulační stanice.

Radnice plánuje v příštím roce začít i s opravou celého parku Kampa. Praha 1 počítá s jeho celkovou revitalizací, která má zahrnovat obnovu cest, infrastruktury i zeleně. Začít by měla i rekonstrukce Werichovy vily.

Doplněno Stavbaweb:
Bývalý zahradní domek je pozůstatkem barokního zahradního řešení parku. Kulturní památka z roku 1685 byla v roce 1828 zkrácena a přestavěna, aby byla poté využívána jako plynová regulační stanice. Přízemní stavba s valbovou střechou a pálenou krytinou má dva vchody, tři jednoduchá okna a dva historické komíny. Ukrývá dvě menší místnosti a hlavní sál s trámovým vyřezávaným stropem a vzácnou architektonickou soustavou nik (polokruhových výklenků), se štukovými mušlemi a pilastry s toskánskými hlavicemi. Na ostatních prostorách se bohužel podepsaly úpravy pro umístění technického zařízení plynorozvodny.
zdroj: veciverejne.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.