Praha: Nový územní plán bude regulovat výškové stavby

Fotogalerie ke článku (1)

Výškové budovy na Pankráci (zdroj: Za starou Prahu)

Výškové budovy na Pankráci (zdroj: Za starou Prahu)
Celá fotogalerie (1)

Podle této regulace by nemohly být postaveny současné mrakodrapy na Pankráci.

Praha 15. října (ČTK) - Hlavní město slibuje, že nový územní plán, jehož koncept dnes představilo novinářům, bude regulovat výstavbu výškových budov v metropoli. Podle této regulace by nemohly být postaveny současné mrakodrapy na Pankráci. To minulý plán neřešil. Nový plán podle ředitele Útvaru rozvoje města (ÚRM) Bořka Votavy bude také jednodušší, ale přitom průhlednější. Plán by měl postihnout rozvoj města na dalších zhruba 15 let. Veřejnost bude moci do plánu nahlédnout od 2. listopadu, do 9. prosince bude moci podávat připomínky.

  

"Tolerance budou maximálně dvě podlaží nad okolní zástavbou, všechno vyšší se bude individuálně posuzovat," řekl Votava. Omezovat se bude i celkový objem nových staveb. Votava dodal, že podle této regulace by kritizované mrakodrapy na Pankráci "neprošly". Současné pankrácké mrakodrapy ale nemohou být zbourány. Ty, které se tam teprve navrhují, jsou podle Votavy vhodným řešením, protože doplní současné věžáky nižšími stavbami.

  

"Nový územní plán má z 80 až 90 procent chránit to, co už bylo vybudováno," uvedl radní Martin Langmajer (ODS). Mnohá využití území tedy řeší stejně jako minulý plán. Počítá s výstavbou městského i pražského okruhu, s rozšířením Ústřední čistírny odpadních vod, prodloužením trasy A metra z Dejvické i vybudování nové trasy D. Umožní také tunelové propojení Masarykova a smíchovského nádraží. Zda se ale všechny tyto projekty uskuteční, bude záležet na vedení města a penězích.

  

Podle serveru Aktuálně.cz plán umožní i některé kontroverzní projekty, jako například výstavbu lanovek na Kavčí hory a Dívčí hrady. Lanovku na Kavčí hory, kterou si přeje Praha 4, už dříve kritizovali někteří opoziční zastupitelé této městské části. Obávali se, že zasáhne do vzrostlé zeleně.

  

Některá místa na mapě Prahy jsou ale zatím v konceptu zaznamenána v několika variantách. Teprve projednání s veřejností podle Votavy ukáže, která možnost je přijatelnější.

  

Dokument vymezuje rovněž takzvaná rozvojová území, která už jednou byla využívána, ale ztratila svou funkci. Jde například o nevyužívaná nádraží a bývalé továrny. "Přestavbu těchto území budeme preferovat před zásahem do nezastavěných ploch," slíbil pražský primátor Pavel Bém (ODS).

  

Město v novém plánu zjednodušilo vymezení, k čemu mají být jednotlivá území využita. Zatímco minulý dokument, který dosud platí, zahrnoval 69 různých využití, ten nový jejich počet snížil na 14. "Současný plán byl v neustálém procesu změny. Nutil město k projednávání změn," poznamenal Bém. K současnému plánu z roku 1999 lidé podali kolem 8000 žádostí o změnu, zhruba 2500 z nich metropole projednala.

  

Koncept bude od 2. listopadu po dobu jednoho měsíce vystaven na webových stránkách magistrátu, přímo v budově magistrátu a ÚRM a také na všech městských částech. Projednání s veřejností se uskuteční 23. listopadu od 09:00 v zasedacím sále magistrátu. Po vyhodnocení připomínek veřejnosti bude rozpracován konečný návrh. Ten bude schválen zřejmě až v roce 2011, v platnost by vstoupil v roce 2012.

  

Podle pražských zelených je ale jedno veřejné projednání na celé město nedostatečné, požadují, aby veřejné prezentace připravily také městské části.

  

Souběžně s novým územním plánem město projednává několik desítek celoměstsky významných změn územního plánu. Ty se týkají například kritizované zástavby Trojmezí, vybudování paralelní letové dráhy na ruzyňském letišti nebo rozšíření ďáblické skládky. To kritizuje sdružení Arnika. Podle něj mohou být celoměstsky významné změny také v rozporu s tím, co navrhuje nový územní plán. Město ale toto popírá.

  

Výběr takzvaných transformačních území, která by mohly být podle nového plánu přestavěna nebo oživena:

- Rohanský ostrov

- Holešovický přístav a Libeňské doky

- karlínské nábřeží východně od projektu River Gardens a na plochách bývalé pražské strojírny Rustonky po křížení ulic Sokolovská a Švábky u stanice metra Invalidovna

- Pankrácká pláň

- Vítězné náměstí

- nádražní plochy - Bubny, Smíchov, Žižkov a Masarykovo nádraží

- bývalá továrna Walter v Jinonicích

- Bohdalec - Slatiny v Praze 10

- Trojmezí

- průmyslová část Vysočan podél Kolbenovy ulice

- bývalý cukrovar v Modřanech

- bývalé čokoládovny (Nestlé)

  

Výběr hlavních principů připravovaného územního plánu:

- přestavba a oživení zanedbaných (transformačních) území a brownfieldů

- regulace rozrůstání Prahy do volné krajiny

- ochrana stávající zeleně a rozvoj zeleného pásu kolem města

- ochrana panoramatu a regulace výškových staveb

- důraz na rozvoj hromadné dopravy, zejména kolejové

- rozvoj tangenciálních tramvajových tratí, které by vedly mimo centrum a propojily by části širšího centra

- větší zapojení železnice - předpoklad více než 20 nových zastávek

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 15. 10. 2009

  

Související články:

Praha odkládá přestavbu Masarykova nádraží a jiných projektů
Praha chce rychleji projednat 19 významných změn územního plánu
Pražané se mohou do dubna vyjádřit k zásadám územního rozvoje

Stavby na pankrácké pláni neohrozí pozici Prahy v seznamech UNESCO

První mrakodrap stojí na Pankráci od konce 70. let

Nová pravidla výstavby v Praze znemožní některé výškové projekty

Ledová věž

UNESCO doporučuje postavit pankrácké výškové budovy nižší

Praha potvrdila územní rozhodnutí na stavby na Pankráci

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*