Projekt UNES-CO na Benátském bienále byl zahájen

Projekt UNES-CO na Benátském bienále byl zahájen

(28. 5. 2018) Autorkou projektu je Kateřina Šedá

   
 
 
 
 

Projekt UNES-CO na Benátském bienále byl zahájen

24. května byl slavnostně zahájen provoz fiktivní společnosti UNES-CO, sídlící v Českém a Slovenském výstavním pavilonu na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách 2018. Cílem uměleckého projektu Kateřiny Šedé je řešení absence „normálního života“ v centrech turisticky oblíbených měst.

„Domy, ve kterých nikdo nežije. Obchody, které nikdo nepotřebuje. Ulice, kde se lidé nepotkávají, ale vzájemně vyhýbají. Taková může být charakteristika sociálně vyloučených lokalit, ale i nejkrásnějších měst světa zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podobnost, na první pohled diametrálně odlišných míst, mě inspirovala k projektu, který upozorňuje na růst turismu a s tím související problémy,“
říká Kateřina Šedá.

Hlavními aktéry uměleckého projektu jsou Benátky a Český Krumlov – města, kterých se vylidňování center měst a stěhování obyvatel do jejich okrajových částí bezprostředně dotýká.

Autorkou stvořená fiktivní firma UNES-CO se pokouší zvrátit tento trend postupným „zateplováním“ historických center. V Českém Krumlově dochází prostřednictvím několika domů a bytů k návratu „normálních“ obyvatel, kteří budou v centru po dobu trvání bienále žít a vykonávat mimo turistické lokality běžné činnosti. Společnost UNES-CO jim za to nabízí nejen ubytování zdarma, ale především mzdu za provozování „normálního života“ v centru města.

V Česko-Slovenském pavilonu v Benátkách pak vzniklo právě sídlo fiktivní firmy UNES-CO. Na recepci firmy je možné nahlédnout do katalogu s nabídkou normálních činností a uvnitř pavilonu sledovat přímý přenos z Českého Krumlova, kde probíhá testování procesu „zateplování“.

Cílem Kateřiny Šedé není pouze upozornit na popsaný fenomén, ale především přinést do postižených míst konkrétní řešení. Důležitou složkou projektu je i samotný návštěvník města. „Mým cílem není turismus pouze kritizovat, ale přijít na způsob, jak cizince zastavit a dát mu na chvíli možnost stát se místním. Pohled z očí do očí – to je klíč, jak vyloučenou lokalitu proměnit ve společné místo,“ dodává Kateřina Šedá.

Český Krumlov je prvním městem na seznamu společnosti UNES-CO, které se rozhodlo projekt finančně podpořit a aktivně se na něm podílet. Kurátorský koncept 16. bienále architektury v Benátkách zdůrazňuje velkorysost ducha a lidskost architektury. Freespace, podle slov hlavních kurátorek, vybízí k přehodnocení myšlenkových postupů a nalezení nových pohledů na svět, což je základní podstatou práce Kateřiny Šedé.

Kateřina Šedá (1977) dlouhodobě využívá jako prostředek své umělecké tvorby sociální architekturu. Roky pracuje se skupinami obyvatel v různých lokalitách. Ve svých projektech se snaží dosáhnout pozitivního posunu situace tak, aby řešení takzvaně zespoda přineslo změnu, zůstalo funkční a dále se rozvíjelo i bez dalších zásahů umělkyně.

Kateřina Šedá: UNES-CO
Místo konání: Český a Slovenský výstavní pavilon na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách 2018
Termín: 26. 5. – 25. 11. 2018

Organizátor: Národní galerie v Praze
Autor: Kateřina Šedá
Komisař pavilonu: Adam Budak
Kurátorky: Kateřina Šedá, Hana Jirmusová Lazarowitz

www.unes-co.cz
www.labiennale.org/en/architecture/2018

tisková zpráva

Související články:
Nové pracovní místo – normální život v centru  16.4.2018
Kateřina Šedá: UNES-CO  21.3.2018
Šedá připraví pro Benátky projekt o vlivu turismu na život města  7.12.2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 9. 2018 13:59:50. Re: Projekt UNES-CO na Benátském bienále byl zahájen. Jana

  To, co ti podivně -exoticky oblečení najatí lidé v centru Krumlova předvedli nemá nic společného s typickým životem v takovém městě. Vypadají jako východní potulní herci a uliční perfomeři z orientu. Nikdo z města by navíc nemohla takto zabírat veřejný prostor a za takovýchto podmínek. Dělají jen městu placenou ostudu. Pokud chce město oživit své centrum, musí na to jít jinudy, třeba dostupným bydlením pro mladé rodiny v centru atd. Tohle je výsměch a ne levný.

12. 9. 2018 16:00:22. Re: Projekt UNES-CO na Benátském bienále byl zahájen. Katka

  https://www.domusweb.it/content/dam/domusweb/it/speciali/biennale/archive/2018/progetto-unes-co/gallery/domus-unes-co-15.jpg.foto.rmedium.png
Typická činnost v Českém Krumlově? A co na to hygiena? Proč má tento pouliční artista palestinský šátek a nedodržuje alespoň základní hyg. pravidla pro manipulaci s jídlem pro veřejnost? Takto by přece snad ŽÁDNÝ obyvatel ČK na zemi nefungoval. Pokuta za veřejný zábor a nepovolený happening a z hygieny by ho neminula.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.