Proměnu Černé louky v Ostravě navrhnou za odměnu 540 000 Kč i vyzvaní architekti

Proměnu Černé louky v Ostravě navrhnou za odměnu 540 000 Kč i vyzvaní architekti

(18. 2. 2010)

 
 
 
 

Proměnu Černé louky v Ostravě navrhnou za odměnu 540 000 Kč i vyzvaní architekti

Zájemci se mohou do veřejné kombinované soutěže hlásit od 1.2. 2010.
Termín odevzdání soutěžních návrhů: 31.5. 2010


Ostrava 17. února (ČTK) -
Urbanistické soutěže na zástavbu ostravské Černé louky se zúčastní minimálně pět zahraničních architektonických studií, která to už městu závazně potvrdila. Jde o architektonické ateliéry, o jejich účast v soutěži mělo město zájem a slíbilo jim odměnu 540 000 korun. Novinářům to dnes řekl primátor Petr Kajnar (ČSSD). Právě proměna Černé louky je stěžejním projektem, s nímž se Ostrava uchází o titul Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK 2015).

Mezi potvrzenými zájemci jsou dvě nizozemské kanceláře, ale i studia z Dánska, Velké Británie a Francie. Město už při vyhlášení soutěže vytypovalo pět kanceláří, z této původní pětice nakonec potvrdily zájem dvě a další tři pak město oslovilo dodatečně. Mezi účastníky soutěže je například dánská Bjarke Ingels Group - autor dánského pavilonu pro nadcházející EXPO v Šanghaji a britská Foreign Office Architects, která navrhovala přístavní terminál v Jokohamě, který byl jedním ze symbolů Japonska při pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2002. Právě tyto kanceláře patřily do první pětice oslovené městem.

"Soutěž je kombinovaná. To znamená, že jednak jsem vyzvali některé architektonické zahraniční kanceláře a jednak je soutěž otevřená pro každého, kdo si vyzvedne podmínky a přihlásí se do ní. Ohlasy kanceláří ze zahraničí podle našeho názoru zabezpečují kvalitu soutěže,"
uvedl náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS). Do středy se do soutěže registrovalo, a tím pádem získalo možnost si vyzvednout podklady, 106 zájemců.

Ostravští zastupitelé dnes navíc kvůli EHMK 2015 schválili také založení nové městské společnosti - Černá louka 2015 s.r.o. Prostřednictvím této společnosti chce město financovat dopracování své přihlášky. Financování příprav, do nichž chce město letos vložit 40 milionů korun, bude podle Ženatého rychlejší a efektivnější, protože dosud musela o řadě projektů rozhodovat rada města nebo zastupitelstvo.

Nově vytvořená společnost bude fungovat do září letošního roku, kdy by mělo být definitivně rozhodnuto o vítězi. V případě, že Ostrava neuspěje, společnost zanikne, v případě vítězství bude tato společnost nahrazena obecně prospěšnou společností tak, jak to vyžadují podmínky soutěže.

Vedle Ostravy bojuje ve druhém kole o titul Evropské hlavní město kultury 2015 Plzeň. Vítěz za Českou republiku bude znám právě v září.

Související články:
Veřejná — kombinovaná urbanistická soutěž o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě
Ostrava chystá urbanistickou soutěž na proměnu Černé louky

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz