První úpravy v rámci revitalizace Karlova náměstí začnou na jaře

První úpravy v rámci revitalizace Karlova náměstí začnou na jaře

 
 
 
 

První úpravy v rámci revitalizace Karlova náměstí začnou na jaře

(ČTK) - První úpravy v rámci revitalizace Karlova náměstí začnou příští rok a vyjdou na zhruba 30 milionů korun. Zastupitelé hlavního města včera rozhodli, že společně s naplánovanou rekonstrukcí tramvajové tratě budou zahájeny i úpravy náměstí.

Karlovo náměstí (zdroj: Wikipedie / autor: Aktron)
"Revitalizace Karlova náměstí má několik etap. V této první etapě se jedná o relativně kosmetické úpravy,"
řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), který materiál zastupitelům předložil.

Tramvajová trať bude opravována na západním okraji náměstí v úseku mezi ústím Spálené ulice a Morání. Největší proměna náměstí se uskuteční na křižovatce Karlova náměstí s Rösslovou ulicí. Tady přibudou ve všech směrech nové přechody pro chodce a nově tu bude upraven systém semaforů. Na tramvajovou dopravu by neměla mít změna vliv, neměla by ani působit dopravní zácpy. Chodcům se tak zjednoduší cesta z jedné strany křižovatky na druhou.

Nový přechod je chystán rovněž u tramvajové zastávky ve směru do centra naproti prosklené administrativní budově na rohu s Rösslovou ulicí. Další nový přechod bude před poliklinikou a rovněž nedaleko Faustova domu.

Na křižovatce s Žitnou ulicí v severovýchodní části náměstí ubudou jízdní pruhy a změní se řazení automobilů. Rovněž budou upraveny okraje chodníků. Západní strana parku by se měla po celé délce lidem otevírat novým schodištěm, park by se tak měl lépe propojit se zastávkami a měl být snáz průchozí.

Revitalizace Karlova náměstí má pokračovat v následujících letech, podle plánu Útvaru rozvoje hlavního města Prahy celkem vyjde na 250 milionů korun - původní plán počítal s částkou zhruba půl miliardy. Mimo jiné budou upraveny cestičky uvnitř parku, rozšíří se nároží parku a bude upraven prostor před kostelem svatého Ignáce.

Dosud jedinkrát se park upravoval v roce 1998, a to u Novoměstské radnice. Proti rozsáhlému kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2. V roce 2008 uspořádala radnice architektonickou soutěž, v níž vybralo vítězný návrh, proti kterému se ale postavili památkáři.

Karlovo náměstí, dříve zvané dobytčí trh, měří na délku 510 metrů a na šířku 130 metrů. Celková plocha je přes 80.550 metrů čtverečních.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.