Rainer Mahlamäki: Muzeum historie polských Židů

Vítězný projekt ze soutěže (2005) na Muzeum historie polských Židů je první realizací Rainera Mahlamäki v zahraničí. Fin Mahlamäki Rainer (nar. 1956) je profesorem na Fakultě architektury na univerzitě v Oulu a partnerem ve společnosti Lahdelma i Mahlamäki. Muzeum historie polských Židů je umístěno ve čtverci ulic: Zamenhof, Anielewicz a Karmelicka Lewartowskiego Muranów ve Varšavě, v centru bývalé židovské čtvrti, která se stala v roce 1940 součástí ghetta. Zpřístupněno by mělo být zpřístupněné roku 2013.




Multimediální muzeum a kulturní centrum představí historii polských Židů a jejich bohaté civilizace, kterou vytvořili v průběhu téměř 1000 let na ploše téměř 12 800 m2. Návštěvník vstoupí do typické uličky židovské čtvrti Varšavy, nahlédne do dřevěné synagogy ze 17. století, zároveň ovšem muzeum bude jakýmsi velkým internetovým portálem.
Muzeum v roce 1996 iniciovala Asociace židovského historického ústavu ve Varšavě. Financováno je městem Varšava a ministerstvem kultury a národního dědictví. Asociace židovského historického ústavu v roce 2005 na stavbu muzea vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž. Vítěze – finské architekty Rainer Mahlamäki a Ilmari Landelma – porota vybrala ze 119 účastníků. ak porota, tak odborníci vyzdvihli, že vítězní architekti navrhli budovu jako památník velmi tragické historie, orientovaný na budoucnost. Předseda poroty Bohdan Paczkowski uvedl: "Projekt vyjadřuje drama v muzeu popisované historie svou silou, zdrženlivostí a umírněností, čímž dosahuje stálého vnitřního napětí". Současný hlavní architekt Varšavy, Michał Borowski, v interview pro deník Rzeczpospolita řekl, že "Vítězný projekt kombinuje dva protiklady – drama dějin a živoucí místo." Vyzdvihl, že jde o "krystal, přes který proudí tvarovaná pasáž k pomníku hrdinů ghetta".

Budova má dvojitou fasádu. "Vnitřní" fasáda je pokryta vlnitými a předpatinovanými měděnými plechy, které fasádě dodávají modrozelený tón. "Vnější"  fasáda je ze skla a mědi. Prostor mezi dvojitou fasádou je osvětlen. Díky střídavému vzoru umístění měděných a skleněných plátů fasáda v závislosti na světle, pozici a pohybu pozorovatele ožívá.

Více informací, fotografie z výstavby i před dokončením projektu najdete na stránkách Muzea – www.jewishmuseum.org.














zdroj, vizualizace a foto z výstavby: Muzeum historie polských Židů

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*