Rekonstrukce kostela sv. Germána na poloostrově Rame v Cornwallu

Rekonstrukce kostela sv. Germána na poloostrově Rame v Cornwallu

 
 
 
 

Rekonstrukce kostela sv. Germána na poloostrově Rame v Cornwallu

Březen 2011– Historické budovy mají zvláštní kouzlo, které je při rekonstrukci nutné zachovat, i když je mu někdy třeba citlivě a „diskrétně“ napomoci moderními materiály. Středověký kostel sv. Germána na poloostrově Rame v Cornwallu je právě jedním z takových architektonických a kulturních skvostů. Dnes se pyšní novou střechou s podkladem z materiálu DuPont™ Tyvek®.


Kostel sv. Germána, poloostrov Rame v Cornwallu, UK;
foto se svolením Le Page Architects, všechna práva vyhrazena.Tato stavba od 13. století statečně odolávala náporu času a věrně sloužila svým farníkům i bez moderních vymožeností, jako je tekoucí voda nebo elektřina (její pověstné bohoslužby se zpěvy ve světle svíček přitahují i zahraniční návštěvníky). Nedávno se však na konstrukci se začal projevovat zub času a drsné pobřežní klima. A vinou zrezlých hřebíků došlo k opadávání břidlicových tašek ze střechy. Tím začalo do interiéru foukat a zatékat a nastal čas, aby obec shromáždila finanční prostředky a zajistila opravu střechy takovým způsobem, který by nejen střechu, ale celou stavbu nově na dlouhou dobu ochránil.


Kostel sv. Germána, poloostrov Rame v Cornwallu, UK;
foto se svolením Le Page Architects, všechna práva vyhrazena.Při rekonstrukci byly nejprve sundány původní břidlicové desky z místního lomu Delabole. Ty, které byly nepoškozené, byly uschovány a později s mírnými konstrukčními úpravami vráceny na střechu. Ještě před položením zachráněných i nových tašek byly do střešní konstrukce instalovány difuzní membrány DuPont™ Tyvek®, jejichž úkolem bylo chránit kostel proti nepříznivým povětrnostním vlivům během rekonstrukce a zároveň umožnit odpařování meziprostorové vlhkosti nebo kondenzace.

Difuzní membrána DuPont™ Tyvek® je velmi odolná (jak prokázaly nedávné testy) a díky svým nesporným kvalitám je ideálním doplňkem střešních krytin na nových budovách i cenných historických památkách. Membrána DuPont™ Tyvek® má unikátní jednovrstvou strukturu, díky níž je přirozeně paropropustná, ale zároveň vodotěsná. Tuto strukturu tvoří miliony mikrovláken náhodně spletených tak, že v příčném řezu vytvářejí síť kanálků, kterými proniká vodní pára, zatímco voda, jejíž molekuly jsou větší, jimi nepronikne.

Membrána DuPont™ Tyvek® se snadno instaluje, ale zároveň je dost pevná, takže dobře odolává nepříznivým vlivům počasí v průběhu rekonstrukce. Je odolná vůči UV záření, běžnému opotřebení a vysokým teplotám na povrchu střechy, při nichž by jiné fólie již dávno ztratily svou voděodolnost.

Simon Crosbie, Le Page Architects, ředitel cornwallské stavitelské firmy s dlouholetými zkušenostmi v oboru rekonstrukce historických budov, k tomu říká: „Kostel je typickou ukázkou drsné a jednoduché architektury na cornwallském pobřeží. Jeho převážně břidlicová konstrukce dokonale ladí s okolní, trochu nevlídnou krajinou. Okenní otvory jsou z místní žuly a střešní krytina z tabulek cornwallské břidlice. Stejně jako v případě ostatních budov uvedených na seznamu nejcennějších kulturních památek (Grade 1) je při opravě tohoto kostela nutno postupovat velmi uvážlivě a používat jen takové materiály a techniky, které nezničí ani nenaruší jeho architektonického ducha.“ Poté Simon Crosbie pokračuje: „Vzhledem k tomu, že původní břidlicová střecha přiléhala k ochranným stěnám velmi nepřesně, bylo nutné instalovat nové žulové obložení. Díky tomu jsme mohli navrhnout správné rozměry oplechování a hlavně přesné uložení membrány DuPont™ Tyvek® do střešní konstrukce. Velmi důležité bylo najít optimální řešení střechy. Odstraněné břidlicové tabulky jsme pečlivě roztřídili a ty, které byly v pořádku, jsme pak znovu položili spolu s novými taškami z místních zdrojů. Současně jsme si byli vědomi toho, že střecha musí mít vysoce kvalitní a spolehlivý podklad, který bude její druhou obrannou linií a ochrání ji před větrem a vodou. Vzhledem k umístění stavby to navíc musí být ochrana dlouhodobá.“Kostel sv. Germána, poloostrov Rame v Cornwallu, UK; foto: Bradley Cameron pro DuPont™ Tyvek®, všechna práva vyhrazena.
Instalace membrány DuPont™ Tyvek® zobrazena na této fotografii je provedena v souladu s britskými stavebními předpisy (Part L and Part C of the Building Regulations) a s doporučeními britských norem British Standards 5250.

Více informací o kostelu a jeho rekonstrukci najdete zde.
Stavební práce provedla firma Western Counties Roofing.
Instalace membrány DuPont™ Tyvek®, která je popsána v této tiskové zprávě a zobrazena na vložených fotografiích, byla provedena v souladu s britskými stavebními předpisy (Part L and Part C of the Building Regulations) a v souladu s doporučeními britských norem British Standards 5250.
Více informací o výrobcích řady DuPont™ Tyvek® a možnostech jejich uplatnění ve vašich projektech najdete zde.

Zdroj: Tisková zpráva DuPont, Happy Materials
foto se svolením Le Page Architects, Bradley Cameron pro DuPont™ Tyvek®, všechna práva vyhrazena
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.