Rekonstrukce náměstí 28. října v Hradci Králové

Rekonstrukce náměstí 28. října v Hradci Králové

 
 
 
 

Rekonstrukce náměstí 28. října v Hradci Králové

(ČTK) - Nákladná oprava náměstí 28. října a několika přilehlých ulic v centru Hradce Králové je se zhruba měsíčním zpožděním hotová. Radnice stavbu za téměř 100 milionů korun v minulých dnech převzala. ČTK to řekla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková. Rekonstrukce náměstí patřila mezi největší investice města v loňském roce, zčásti ji platí dotace z fondů EU.


Náměstí 28. října (zdroj: Hradec Králové)
O uplatňování případných sankcí stavební firmě kvůli pozdějšímu dokončení díla radnice zatím nerozhodla. Podle smlouvy měla být rekonstrukce hotová do 30. listopadu. Radnice přitom nevylučuje, že dělníci se na stavbu kvůli odstranění závad ještě vrátí. "Jako u každé jiné stavby bude i zde součástí předávacího řízení vytvoření seznamu případných nedodělků a vad jako u jiných staveb," uvedla Vlčková.

Důvodem měsíčního zpoždění stavby byly podle města a stavební firmy Sovis komplikace na souběžné opravě podzemních garáží České pojišťovny, které se nacházejí pod náměstím. Komplikace při stavbě způsobil i špatný stav kanalizace v ulici S.K Neumanna.

Rekonstrukce náměstí a přilehlých ulic Dukelská a S.K. Neumanna začaly v létě 2012 a prakticky od začátku je provázely problémy. Například opravy silnic měly být hotové do konce prosince 2012, autobusy městské hromadné dopravy se na ně vrátily až loni v květnu. Město zpoždění zdůvodnilo potížemi s přeložkami starých sítí a také předloňskými mrazy. Pomalý postup oprav tehdy kritizovali lidé i někteří obchodníci.

Opravené náměstí má novou dlažbu, vznikla na něm fontána a vodoteč, prostor dostal nový mobiliář a osvětlení. V části náměstí poblíž obchodního domu Tesco vzniklo místo se zastřešenými stoly pro trhovce.

O rekonstrukci náměstí město uvažovalo již počátkem 90. let. Tehdejší studie počítala s vybudováním rychlého občerstvení na náměstí, což však vyvolalo vlnu protestů obyvatel města.

Doplněno Stavbaweb:
Vzhledem k významu prostoru náměstí 28. října byla pro vyhledání optimálního řešení zvolena forma architektonické soutěže o návrh funkčního a architektonického řešení prostoru náměstí 28. října v Hradci Králové. Cílem soutěže bylo nalezení optimálního provozního a architektonického řešení náměstí, kterému dominuje kostel Božského srdce Páně od. B. Slámy z let 1929–32. Z 22 odevzdaných návrhů vybrala odborná porota celkem 8 návrhů, které postoupily do 2. kola soutěže a rozdělily si mezi sebou ceny a odměny. 1. místo – 1. sníženou cenu (200 000,- Kč) získal návrh č. 1 hradeckého kolektivu arch. Martin Hájek, Bc. Václav Hájek, Bc. Radka Košťálová. Vítězný návrh byl ve studii dopracován a rozšířen o ulici S. K. Neumanna. Jednalo se především o umístění stánků pro trhovce, zastřešení prostoru a navržení mobiliáře.


Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.