Rekonstrukce obchodního domu Kotva bude dokončena v roce 2011

Rekonstrukce obchodního domu Kotva bude dokončena v roce 2011

(5. 6. 2009)

 
 
 
 

Rekonstrukce obchodního domu Kotva bude dokončena v roce 2011

OD Kotva byla postaven mezi lety 1970 až 1975 podle návrhu architektů - manželů Machoninových.
Autorem projektu rekonstrukce je společnost Stopro Architects.

Rekonstrukce pražského obchodního domu Kotva bude dokončena v roce 2011, kdy se úpravy dočkají i exteriéry tohoto svého času nejmodernějšího obchodního domu v tehdejším Československu. ČTK o tom  informoval generální ředitel společnosti Markland Kotva Jaroslav Petrů, podle kterého je obchodní dům rekonstruován za plného provozu.

Petrů nezveřejnil, jak velké investice si rekonstrukce obchodního domu Kotva vyžádá. "Budou velmi vysoké. Kotva má ale potenciál stát se nenavštěvovanější (obchodní) destinací v ČR, tak jako tomu bylo v 70. a 80. letech," řekl již dříve ČTK Petrů.


Loni bylo podle Petrů zrekonstruováno a znovu otevřeno celé třetí patro a část patra prvního. V letošním roce jsou práce zaměřeny na dokončení prvního a rekonstrukci celého druhého patra. V roce 2010 pak bude následovat rekonstrukce čtvrtého podlaží a přízemí, přičemž na rok 2011 je plánována revitalizace venkovní části Kotvy.


"V interiéru je revitalizace zacílena na zdůraznění původního architektonického pojetí a unikátních prvků a zároveň na modernizaci zázemí. Pro úpravy exteriéru jsou prioritou čistota, zeleň a klidové zóny okolo celého obchodního domu," uvedl Petrů.


Vedení Kotvy nyní jedná se zájemci o pronájem zrekonstruovaných ploch. Nové nájemníky vedení obchodního domu zveřejní letos na podzim. "Nyní otevíráme nové kolo jednání s potenciálními nájemci právě rekonstruovaných prostor. Z průzkumu víme, že naši zákazníci by uvítali rozšíření nákupních možnosti v Kotvě o sportovní potřeby, knihkupectví a pánskou ležérní módu," podotkl Petrů.


Rekonstrukce Kotvy byla zahájena poté, co obchodní dům v roce 2005 koupila irská společnost Markland. V Kotvě před rekonstrukcí fungovala zhruba stovka obchodů. Obchodní dům Kotva nyní soupeří o zákazníky s novým nákupním centrem Palladium, které stojí pouze pár desítek metrů opodál.


Kotva byla otevřena před čtvrtstoletím a tehdy byla největším obchodním domem v socialistickém Československu. Návštěva Kotvy patřila před rokem 1989 k pravidelným rituálům každého návštěvníka hlavního města.

Zdroj: Zpráva ČTK 4.6.2009

Doplněno Stavbaweb:
Kotva je obchodní dům v Praze na náměstí Republiky. Pojmenována je podle sousední starší budovy.
Kotva vznikla mezi lety 1970 a 1975 podle návrhu českých architektů, manželů Machoninových. Postavena byla švédskou stavební společností, což bylo na tehdejší dobu velmi neobvyklé. Půdorys tvoří mnoho šestihranů, které jsou vzájemně propojené. Kotva má pět nadzemních pater, vzájemně propojených celkem deseti eskalátory (dvě šachty po pěti eskalátorech) a zhruba stejný počet podzemních, sloužících jako garáže a supermarket. Po svém otevření se měla stát symbolem hojnosti a bohatství socialismu, byla největším obchodním domem v tehdejším Československu. Ani jí se však nevyhnuly problémy se zásobováním což právě ukázalo slabost celého hospodářství země. Do 90. let zde byly zastoupeny všechny druhy zboží téměř rovnoměrně, po této době se však začala více zabývat oblečením a módním zbožím.
Existují dnes i snahy prohlásit stavbu za kulturní památku.
(zdroj: Wikipedia)

Autorem projektu rekonstrukce je společnost Stopro Architects.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz