Rekonstrukce prvorepublikové vily

Rekonstrukce prvorepublikové vily

Praha

(8. 12. 2017) Stempel & Tesar architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce prvorepublikové vily

Zatímco zašlá krása klasické prvorepublikové vily stačila zvenčí lehce oprášit, aby se vyjímala jako zamlada, dispozice a interiéry současnému bydlení vůbec neodpovídaly. Totalitním dědictvím bylo rozdělení vily po patrech na jednotlivé byty. Od majitelů jsme dostali zadání na kompletní rekonstrukci až do posledního detailu, a tak jsme mohli vnést atmosféru první republiky i do moderního interiéru. Cílem byla nadčasovost, elegance a střídmost, kterou doplňoval i velmi praktický přístup paní majitelky.
Vstupní podlaží bylo upraveno ke garážování dvou automobilů, zůstalo místo i na velké technické zázemí a sklad a hlavně důstojný vstup. Na podlaze vstupní haly je tradiční a praktické terrazzo. Vstupní hala je vybavena množstvím úložných prostor v dýze amerického ořechu, která se objevuje i na zábradlí schodiště a navádí tak hosty do hlavní obytné místnosti v patře.
Hlavní obytné podlaží je díky usazení vily ve svahu na úrovni nově vybudované zahradní terasy, přitom je o patro výše než ulice. V rámci dispozičních úprav jsme odstranili všechny příčky, zůstala jen střední nosná zeď. Ta byla nakonec opatřena černým benátským štukem, který úplně potřel výraz zdi a vytvořil zvláštní kontrastní pozadí vestavěnému krbu v centru důstojného prostoru. Zeď se tak stala dominantním interiérovým prvkem. Vedle toho nábytek ze světlé břízy skrývá toaletu a odcloňuje kuchyňský kout. Dnes i před sto lety velmi moderní bílou lakovanou kuchyni doplňuje tradiční kámen - travertin. Jídelní části vévodí na pozadí velké knihovny na míru vyrobený jednoduchý stůl pro šest osob. Velmi jednoduše lze přisazením své menší poloviny, která většinu času slouží jako pracovní stůl u kuchyně, dosáhnout sezení až pro deset osob pro větší rodinné příležitosti a svátky. Kolem stolu stojí tradiční české židle TON v moderním designu ERA od designéra Reného Šulce.
Další podlaží je navrženo jako ložnicové. Jsou zde dva dětské pokoje a hlavní ložnice s velkými šatnami. V dětské koupelně je hlavním prvkem skříňová stěna s vestavnými umyvadly ve veselé žlutozelené barvě. Velmi střídmě a elegantně pak působí šedo-bílo-černá koupelna rodičů. Podkroví je využito jako pokoje pro hosty s vlastním zázemím.

Autorská zpráva
Foto: Ivan Bárta; FOTES


Architekt: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Zahrada: Terra Florida - Lucie Vogelová
Pozemek: 215 m2
Zastavěná plocha: 113 m2
Užitná plocha: 303 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

 
 
 
 
50.0755381
14.4378005
Rekonstrukce prvorepublikové vily

Rekonstrukce prvorepublikové vily
Praha

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz