Rigips slaví 20 let výroby sádrokartonových desek

Rigips slaví 20 let výroby sádrokartonových desek

(10. 7. 2019) Za dobu své existence podnik vyrobil desítky milionů desek

   
 
 
 
 

Rigips slaví 20 let výroby sádrokartonových desek

Výrobní závod společnosti Rigips v Horních Počaplech u Mělníka slaví kulaté jubileum. První sádrokartonová deska zde z výrobní linky sjela přesně před 20 lety. Za dobu své existence podnik vyrobil desítky milionů desek. Produkce výrobní linky je úctyhodná a spotřebovaný papír by mnohonásobně ovinul celou zeměkouli. Z výrobní linky navíc sjela v roce 2011 také nejdelší sádrokartonová deska na světě (délka 12,050 m, šířka 1 250 mm), čímž se Rigips zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Kromě Rigipsu letos slaví také samotný sádrokarton, a to již 125 let své existence. V roce 1894 ho v USA patentoval americký podnikatel a vynálezce Augustine Sackett.

Strategické místo v blízkosti elektrárny
Základní kámen továrny Rigips v Horních Počaplech byl položen 30. října 1997. Místo pro stavbu bylo zvoleno především kvůli strategické blízkosti k mělnické elektrárně, která díky odsiřování dodává závodu základní surovinu – energosádrovec. První sádrokartonová deska sjela z výrobní linky zhruba v polovině roku 1999. Dnes zde podnik vyrábí standardní, voděodolné, protipožární, akustické i konstrukční sádrokartonové desky nové generace. Současný odbyt je tak úspěšný, že je výrobní linka v nepřetržitém provozu.

A jak se sádrokartonové desky vyrábí?
Hlavní surovinou je sádra, která se vyrábí zahříváním (kalcinací) sádrovce. Ten je možné získávat dvěma způsoby. Těžbou v přírodě nebo umělým procesem. Sádrovec totiž vzniká také jako vedlejší produkt při odsiřování kouřových zplodin tepelných elektráren. „V Horních Počaplech takto získáváme z nedaleké mělnické elektrárny umělý sádrovec, tzv. energosádrovec. Tímto způsobem vyrobený sádrovec je mnohem čistější a stálejší než sádrovec přírodní. Získaná sádra se míchá s vodou a podle výsledného produktu s dalšími přibližně 10 až 15 přísadami,“ popisuje výrobu moderních sádrokartonových desek Radomír Kamler, ředitel výrobního závodu Rigips v Horních Počaplech a dodává: „Vzniklá sádrová kaše se rozprostře na spodní vrstvu papíru a je přikryta horní vrstvou papíru. Tak vznikne v podstatě nekonečná deska, která tuhne na několik set metrů dlouhém dopravníku. Po ztuhnutí probíhá dělení desky, následuje proces sušení a po vysušení se desky ořezávají na finální rozměry.“
Pro výrobu sádrokartonových desek se používají speciální papíry s vysokou pevností. Role papíru mají průměr až 2 metry a hmotnost až 3 tuny. Na jedné roli může být až 13 km dlouhý pás.

Obliba sádrokartonu roste
Sádrokarton se v posledních letech stává velmi oblíbeným stavebním materiálem. Jeho přednostmi jsou rychlá výstavba, velmi dobrá zvuková izolace, skvělá únosnost břemen a jednoduché kotvení, vysoká odolnost a extrémní pevnost, nízká hmotnost a tenká konstrukce, díky které získají uživatelé domácnosti více obytného prostoru než při výstavbě příček například z cihel.

___
Součástí divize Rigips je také Škola suché výstavby, která nabízí množství odborně zaměřených kurzů (výstavba příčky, výstavba podhledu, opláštění podkroví, pokládání suché podlahy aj.) pro laiky i profesionály, kteří se chtějí zdokonalit v práci se sádrokartonem, suchými podlahami a podhledovými systémy. Seznam aktuálních kurzů je k dispozici na webové stránce www.skolasuchevystavby.cz. Podrobné informace týkající se produktů společnosti Rigips i jejích workshopů vám rádi poskytnou pracovníci Centra obchodní a technické podpory (tel. 220 406 606, 724 600 800, ctp@rigips.cz).
tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.