Rodinný dům ve svahu

Rodinný dům ve svahu

Trutnov

(20. 4. 2015) Michal Rosa, Martina Rosová

   
 
 
 
 

Rodinný dům ve svahu

Investoři měli k dispozici prudký, k jihu se svažující pozemek s přístupem v nejvyšším bodě, požadovali však bezbariérovou stavbu, kde budou mít všechny obytné místi přístup do zahrady a obytná část zahrady bude v rovině. Autoři projektu vytvořili v obytném prostoru prosklenou stěnu, takže slunce sem má přístup celý den. Mezi další požadavky klientů patřil také dostatek úložného prostoru pro sportovní vybavení a garážování dvou automobilů. Kromě toho architekti museli zohlednit také regulaci této lokality, která určila sklon střechy, směr hřebene a výšku okapu. Řešením je dům se vstupem do druhého nadzemního podlaží. Kromě zádveří je ve vstupním podlaží šatna a garáž, která slouží i jako sklad sportovního vybavení, zahradního nábytku a nářadí. Pásové okno garáže, které navazuje na třístranné prosklení obývacího pokoje, má umožnit i jiné využití tohoto prostoru.

„Do obytného podlaží se sjíždí výtahem. O schodech jsme dlouze diskutovali, a došli jsme k tomu, že nechceme v domě prostor, který jeden z uživatelů domu nikdy nepoužije, nikdy tam nemůže vstoupit a nemůže ho ani uklidit. Výtah má pochopitelně záložní zdroj,“ říká architekt Michal Rosa a dodává: „Obytné podlaží pracuje s výhledem na město, který pozemek nabízí. Obytný prostor ukončuje prosklená stěna, takže je slunce sem má přístup od brzkého rána až do večera. Doplňuje ji lavice s úložnými prostory a krbem. Obě ložnice a koupelna mají přístup na zastřešenou terasu a od obytného prostoru jsou odděleny šatnou. V blízkosti obytného prostoru je umístěna toaleta a technická místnost.“

Dům je vybaven řízeným větráním s rekuperací tepla a tepelným čerpadlem, bazén byl v průběhu realizace nahrazen koupacím jezírkem.

Dispoziční řešení: Přes kryté závětří v druhém nadzemním podlaží se vchází do zádveří, na které navazuje šatna a garáž. Z haly, do níž v prvním nadzemním podlaží ústí výtah, se vchází do obytné místnosti, kterou tvoří kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Do soukromé (ložnicové) části domu se vchází rovněž z haly. Komunikační prostor zde plní funkci šatny. Na ni navazuje ložnice, pracovna, která bude zároveň sloužit jako pokoj pro hosty a koupelna. Z haly je přístupná i toaleta a technická místnost.

Konstrukce
Na základě inženýrsko-geologického průzkumu byl dům založen na základových pasech z betonu a z tvarovek ztraceného bednění. Opěrná stěna na východě je zakončena železobetonovým věncem.
Nosné obvodové i vnitřní stěny jsou z cihelných bloků, v místě zatíženém vodorovným tlakem zeminy bylo zdivo doplněno pilíři z železobetonu. Obvodové stěny byly pod obkladem z umělého kamene doplněny tepelnou izolací. Stejně jsou zatepleny i obvodové stěny bez obkladu z umělého kamene pod úrovní terénu. Omítané části atik byly zatepleny kontaktním zateplovacím systémem s deskami z fasádního polystyrenu tl. 200 + 60 mm a na vysunutých konzolách přesahů plochých střech.
Okna jsou hliníková z hliníkových tříkomorových profilů S PU izolací. Zasklená jsou izolačním trojsklem, celkový součinitel tepelného prostupu okna Uw =1,1 W/m2K. Stejná specifikace platí i pro venkovní dveře. Okna do obytného prostoru a okno do technické místnosti mají venkovní hliníkové žaluzie.

Z autorské zprávy
Foto: Ing. Petr Košťál


Základní údaje
Autor: ROSA – ARCHITEKT -  Ing. arch. Michal Rosa, Ing. arch. Martina Rosová
Projekt stavební části: Ing. Vojtěch Novotný
Statika: Ing. Hynek Stiehl
Požární řešení: Ing. Vít Zinga
Elektroinstalace: Ing. Pavel Rus
ZT, UT, VZD, plyn, inženýrské sítě: T - FESTING s.r.o. Trutnov
Dodavatel stavby: Stavebně dopravní Trutnov s.r.o., Zahradní 75
Realizace: 2014

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.