Rodinný dům Bohdalec

Rodinný dům Bohdalec

(31. 7. 2008)

 
 
 
 

Rodinný dům Bohdalec

Adresa: Pod Sychrovem I 999/ 49, Praha 10-Michle
Architekt: ADR, s. r. o.
Autor: Petr Kolář, Aleš Lapka
Spoluautoři: Albert Pražák, Jan Hřebíček
Termíny: realizační projekt 2002-2003, realizace 2003-2004
Investor: soukromá osoba
Dodavatel: RENO, s. r. o., Valašské Meziříčí
Celková užitná plocha: 320 m2

Nosná konstrukce: tradiční svislé zděné konstrukce v kombinaci s monolitickými železobetonovými stropy
Obvodový plášť: kombinace dvou druhů opláštění — fasádní zateplovací systém se stěrkovou omítkou a provětrávaný prkenný obklad z tropického dřeva
Výplně otvorů: dřevěná okna ve standardu „Europrofil“

Autor fotografií: Iveta KopicováRodinný dům byl postaven na místo původního domu, který byl po dohodě s investorem odstraněn. Dům sestává ze dvou základních hmot. Rozšířené přízemí je konzolovitě vysazeno směrem do zahrady, a tak svým přesahem kryje vstup do suterénu. Ten se vzhledem ke svažitosti terénu stává přístupným přímo z úrovně terénu. Stavba má ploché střechy, které částečně slouží jako terasy a jsou osázeny suchomilnými rostlinami.
Návrh domu vychází z jednoduchých hmot a prostorů, které jsou funkčně propojeny. Vnější i vnitřní výraz je navržen velmi strohý. Základní hmota stavby má fasády ze světle šedé omítky, předsazená část domu je obložena tropickým dřevem. Především z pohledu z ulice působí dům velice skromně a nenápadně, naopak směrem do zahrady je dům otevřen výhledům do okolí.
Pro závlahu zahrady je na pozemku umístěna podzemní nádrž na užitkovou vodu, která je získávána dešťovými svody ze střech a teras.


Publikováno ve Stavbě č. 6/2006

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.