Šafer Hájek architekti: Vily Bubeneč

Vilová čtvrť Bubeneč je komponována z pozemků okolo 1000 m2 a větších. Jednotlivé stávající vily jsou umístěny ve vzdálenosti cca 5 metrů od hrany chodníku. Ve většině zahrad se nachází vzrostlá zeleň. Několik vzrostlých stromů se nachází i na řešeném pozemku. Vyšší části pozemku nabízejí výhledy na park Stromovka.



Místo: Praha 6- Bubeneč
Investor: soukromý investor
Architekt: Šafer Hájek architekti, s. r. o.
Realizace: Podzimek a synové, s. r. o.;
Foto: archiv autorů

Stavba získala ocenění:
Fasáda roku 2014 – vítěz kategorie
Rodinný dům – novostavba

Návrh reflektuje kontext místa i historii vzniku rezidenční čtvrti Praha-Bubeneč z 20. a 30. let 20. století. Fasáda ve svém materiálovém řešení respektuje hmotové členění objektu, které zřetelně ctí i funkční a provozní uspořádání
rodinného domu.

Navržené vily jsou umístěny tak, aby jejich nižší části potvrdily typickou stavební čáru Bubenče, která je cca 5 metrů od hrany chodníku. Spodní rohová vila plní úlohu rohového „kamene“ na styku ulic Juárezova a Českomalínská.
Obě vily jsou navrženy na principu průniku dvou základních hmot. Spodní hmota vždy obsahuje přízemí a spodní podlaží, definuje stavební čáru a má výšku jednoho až dvou podlaží. Horní hmota typicky obsahuje druhé podlaží a výlez na střechu a definuje „druhou“, ustoupenou stavební čáru, která míří zhruba na roh sousední vily natočené průčelím na roh ulic Českomalínská a Heineho.

U vily v Českomalínské má horní hmota zcela jasnou formu  viditelné „lomenice“ ,která svým tvarem umně definuje prostor přízemí a prostor  druhého podlaží. „Prázdné“ hrany prostoru bez desky jsou celozasklené a definují otevřený vztah obou podlaží k zahradě. Plocha přízemí je maximálně otevřená. Obývací pokoj je opticky spojen s jídelnou a částečně s kuchyní. Na tuto sestavu přímo navazuje vnitřní, částečně krytá terasa. Odděleny jsou prostory místnosti pro televizi a pracovna. Druhé podlaží obsahuje čtyři ložnice se třemi koupelnami a dvěmi šatnami. K ložnici rodičů přiléhá terasa se zelení nad prostorem jídelny.

U nárožní vily je kompozice spodní a horní hmoty komplexnější. Spodní hmota definuje uliční čáru v Juarezové a roh obou ulic. Směrem do kopce, podobně jako ve druhé vile, získává spodní část formu hraniční zdi, která posléze opouští hmotu domu a stává se dělící hranou mezi vnitřní terasou vily a ulicí. Vila je v terénu umístěna tak, že v oblasti vstupu je úroveň terénu cca v polovině mezi úrovní přízemí a úrovní spodního podlaží s vjezdem do garáží. Vjezd do garáží je navržen přímo v rovině z ulice Juárezova. Plocha přízemí je maximálně otevřená. Opticky je spojen obývací pokoj s jídelnou a částečně s kuchyní. Druhé podlaží obsahuje čtyři ložnice se třemi koupelnami a dvěmi šatnami.  K ložnici rodičů přiléhá velká terasa se zelení nad prostorem obývacího pokoje.

STAVEBNĚ KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ
Objekty jsou navrženy jako železobetonový, částečně vyzdívaný, zateplený skelet. Fasáda objektu je navržena v kombinaci probarvené omítky a obkladu přírodním kamenem – Travertinem. Okna i velkoplošné zasklení je navrženo v systému dřevohliník. Zábradlí na balkonech a terasách je navrženo z čirého bezpečnostního skla.
Šafer Hájek architekti, s. r. o.

Vyšlo v: Stavba č. 2 XXI (2014), s. 49
Stavba č. 2/ 2014



 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*