Skleněná střešní taška vyrábí elektřinu ze slunce

(ČTK) – Skleněnou střešní tašku, která funguje jako panel fotovoltaické elektrárny, představuje na Stavebním veletrhu Brno uherskohradišťská společnost Czech Energy Team. Za inovaci, kterou vyrábí čínský energetický gigant Hanergy, získala společnost i čestné uznání odborné komise veletrhu.

„Věděli jsme, že fotovoltaické střešní tašky existují, chtěli jsme je instalovat, ale nemohli jsme najít dodavatele. Dva roky jsme hledali, až loni na veletrhu v Mnichově jsme se domluvili s Hanergy,“
řekl výkonný ředitel Czech Energy Team Vlastimil Huňka.

Fotovoltaická střešní taška se skládá z pěti částí a její součástí je zabudovaný fotovoltaický článek. Zcela nahrazuje běžnou střešní krytinu, s níž ji lze kombinovat. Určena je pro střechy, které mají sklon alespoň 15 stupňů.

„Co se týká odolnosti, je vyrobena z pevnostního skla, které snese větší zátěž než běžná pálená taška. Testy na pevnost probíhají mimo jiné velkými kroupami dopadajícími rychlostí až 160 kilometrů za hodinu,“
uvedl Huňka.

Ve srovnání s běžnou střešní krytinou vychází střešní tašky mnohonásobně dráž, ale cena za metr čtvereční snese srovnání s cenou fotovoltaických panelů špičkové kvality.

„Výhodou je, že nemusíte postavit střechu a na střechu montovat fotovoltaiku, ale pokrýt střechu fotovoltaikou, která si na sebe výrobou energie vydělává. Navíc designově vypadá střecha mnohem lépe,“ dodal Huňka s tím, že o fotovoltaickou střešní krytinu projevilo zájem už několik developerů.

Čtvereční metr těchto tašek vyrobí o 65 procent méně energie než čtvereční metr fotovoltaických panelů, střechu ale může pokrýt téměř celou na rozdíl od panelů. Navíc je její fotovoltaický článek vyrobený z amorfního křemíku.

„Amorfní křemík má proti krystalickému křemíku velkou výhodu v letních měsících, netrpí tolik na přehřívání. Jeho účinnost s rostoucí teplotou klesá podstatně pomaleji, než jak je tomu u krystalického křemíku. I v letních měsících má tak lepší výtěžnost. Má také vyšší citlivost na rozptýlené sluneční záření, proto je vhodnou technologií pro střechy, i když nejsou vhodně orientované,“
doplnil Huňka.

Kromě střešních tašek, které fungují jako fotovoltaická elektrárna, plánuje v budoucnu Czech Energy Team dovážet z Číny od Hanergy i skleněné panely určené na fasády průmyslových nebo kancelářských budov.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Hrátky s cenou tašky a m2 to autorovi moc nejde. S takovou malou výkonností a tak vysokou cenou budou tašky zajímavé jen pro bohaté labužníky nezávislosti. Počítejte, přemýšlejte a přijdete na to také. Nedobrá obchodní politika.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*