Smíchovská synagoga

Smíchovská synagoga

 
 
 
 

Smíchovská synagoga

Fotogalerie ke článku (14)

1 NP

1 NP

Situace

Situace
Celá fotogalerie (14)

Místo: Praha 5, Stroupežnického 290/32
Klient: Židovské muzeum v Praze
Autor projektu: Znamení čtyř — architekti, s. r. o.
Martin Tycar, Juraj Matula, Richard Sidej
Spolupráce: Bohdana Havlíčková
Statika: HIBIS, s. r. o., Lubomír Šípek
Hlavní dodavatel: Konstruktiva KONSIT, a. s.
Subdodavatelé:
klimatizace a stěnové vytápění/chlazení — SYB, s. r. o. elektro — MICOS, a. s. restaurátorské práce — REINEX, s. r. o.
Studie: 2001
Projekt pro stavební povolení: 2002
Realizace: 2002-2004
Zastavěná plocha: 540 m2
Obestavěný prostor: 7050 m3
Fotografie: Ester Havlová, Tomáš Souček


Autorská zpráva

Umístnění stavby, charakteristika území Stavba je umístěna v Praze, v katastrálním území Smíchov, na nároží ulic Plzeňská a Stroupežnického. Tvoří ji vlastní Smíchovská synagoga — nemovitá kulturní památka — a novostavba / administrativa v místě sanovaného tzv. „šámesova domu“ (dvoupodlažní zděné přístavby o půdorysu L). Zbývající částí parcely je provozní dvůr (původně ohraničený 2,5m zdí). Areál se nachází ve složité zastavovací situaci, je obklopen novým komerčně administrativním centrem Anděl.
Historie objektu
Synagoga postavená roku 1863 byla v letech 1930-1931 přestavěna podle plánů architekta Leopolda Ehrmanna. Vývoj okolní zástavby a měnící se regulace ponechaly areál v izolaci, se dvěma volnými štíty. Objekt patřící Židovskému muzeu v Praze dlouho sloužil jako sklad. Dnes je zde umístěn depozitář, obrazové sbírky a archivní depozitáře (archiv se statutem zvláštního významu).
Návrh
Stavba synagogy i její náplň působí v tomto místě — plném internacionální, prosklené architektury obchodního centra Zlatý Anděl — jako solidní, sochařský objem, a v tomto konceptu byla navržena přístavba a nádvoří. Prostor kolem synagogy jsme otevřeli odstraněním dvorní přístavby — byla tím rehabilitována doposud skrytá boční fasáda. V přístavbě se nachází zázemí archivního depozitáře — administrativa a badatelny. Architektonický výraz také reaguje na modernistický styl meziválečné přestavby synagogy. Otvory jsou vyřezány do dekorativní betonové plochy, střídající vrstvy kameniva a hutného betonu.
Provozní řešení
Hlavní loď synagogy, která je celá věnována depozitáři archivu, byla restaurována a byla do ní vložena dvoupatrová demontovatelná ocelová konstrukce, aniž by se zasahovalo do historických konstrukcí.
Na místě demolice tzv. „šámesova domu“ je navržena nová přístavba zázemí archivního depozitáře. Konstrukce je založena na železobetonové desce tl. 550 mm. Svislé nosné prvky tvoří obvodové železobetonové stěny., které jsou vyztuženy pilíři a v 2.NP ocelovým sloupkem, obvodové stěny kruhového schodiště tl. 150 mm a stěny výtahu. Vodorovné železobetonové desky stropů tl. 220 mm jsou vetknuty do svislých nosných prvků. Zavěšený vnější plášť fasády tvoří betonová stěna 150 mm litá po vrstvách do bednění (různé frakce).
Schodiště je vyrobeno z prefabrikovaných stupňů, které jsou pomocí ocelových profilů uložených ve stupních přivařeny k ocelovým profilům v obvodové stěně.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.