SOA: městské byty v ulici Thermopyles a tranzitní dům

SOA: městské byty v ulici Thermopyles a tranzitní dům

 
 
 
 

SOA: městské byty v ulici Thermopyles a tranzitní dům

Projekt městských bytů v Paříži řeší propojení dvou zcela odlišných kontextů.

místo: Rue de Plaisance a Rue de Thermopyles, Paříž XIV
klient: Paris Habitat
architekt:
SOA architectes
spolupráce: Laumond-Faure (TZB), Orféa (akustika)
dodavatel: LTHS
rozpočet: 3,03 mil. € (včetně DPH)
plocha projektu: 1820 m²
realizace: 2012 (projekt 40 týdnů, stavba 18 měsíců)
foto: Cyrille Weiner, archív autorů


Stavba se nachází v místě s kontrastním urbánním kontextem, mezi dvěma ulicemi rozdílného charakteru. Na severu jsou různé stavby střední výšky, čtyř až pětipatrové, s fasádami z šedých nebo červených cihel; ulice na jihu je typická pařížská třída s řadou haussmannovských fasád. Zadáním tedy bylo vypořádat se s danými parametry. Způsob jak toho dosáhnout byl nalezen v určité fúzi těchto rozdílných charakterů prostřednictvím výstavby uvnitř pozemku nataženého mezi oběma ulicemi. Protože projekt má dva různé programy ve dvou různých ulicích, dává smysl jedině pojetí, které navrhuje dvě odlišné stavby, které se vizuálně a prostorově hodí do svých kontextů. Jsou pojaty jako dvě středně vysoké věže spojené nižší stavbou se střešní terasou, ponořenou mezi oběma objekty. Soukromá cesta poskytuje intimnější přístup z ulic do obou programových zón i do skryté vnitřní zahrady.
Topolem obložený jižní dům, nazývaný transitní, má 17 garsonek. Působí jako teplejší a přátelštější z obou objektů, kostkovaný obklad z vertikálních prken a řídce rozložených žaluzií ladí dobře s okolím a jeho vegetací. V přízemí je situovaná společná místnost obyvatel, ze které lze snadno přejít ven na dvůr a uspořádat tak větší setkání v rámci komplexu.
Bytový dům na severní straně má 14 větších bytů, některé z nich mají terasy. Fasáda do ulice je jakoby posetá vyššími okny, které mají dovnitř pustit co nejvíce denního světla. Tato strana je součástí tvrdší městské fronty, její průčelí je - opět kostkovaně - obloženo panely z corianu s hladkými, tepelně tvarovanými hroty. Okenní rámy jsou ocelové.


 


thermopyles_01
půdorys - vstupní podlaží

thermopyles_01
půdorys 3. NP

 

 

thermopyles_01
řez

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.