Soutěž na podobu stále expozice UPM

Soutěž na podobu stále expozice UPM

(24. 4. 2019) Do prvního kola se do 13. 5. se svými portfolii mohou hlásit týmy architektů a grafických designérů

 
 
 
 

Soutěž na podobu stále expozice UPM

Nová stálá expozice UPM představí ikonické předměty českého designu a užitého umění. Museum právě hledá její podobu prostřednictvím soutěže s CZECHDESIGN

Stálá expozice zaměřená na české umělecké řemeslo, užité umění a design od středověku až po současnost najde své místo v historické budově musea, co prošla v letech 2014–2017 rekonstrukcí. Podobu expozice definuje architektonicko-designérská soutěž, kterou má na starosti CZECHDESIGN. Do prvního kola se do 13. 5. se svými portfolii mohou hlásit týmy architektů a grafických designérů.

Historická budova od architekta Josefa Schulze z let 1897–1899 stojí v ulici 17. listopadu a nedávno prošla tříletou rekonstrukcí, která ji celou otevřela pro návštěvníky a zvětšila i výstavní prostor pro chystanou stálou expozici.

Instituce disponuje nejen ikonickými kousky českého designu a užitého umění, ale i  uměleckého řemesla, vše momentálně uložené  v novém  Centrálním depozitáři Praha-Stodůlky (2014–2016). Ty budou základem pro expozici, která se od těch předešlých bude zásadně lišit.

Předcházející expozice od minulého století sledovaly buď pouze stylový vývoj, anebo hledisko materiálové. Nová expozice bude uspořádána podle přibližně deseti základních témat a významových okruhů,” komentuje přístup PhDr. Radim Vondráček, ředitel sbírek a výzkumu Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Nová stálá expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze si klade za cíl představit plastický a živý obraz vývoje evropského užitého umění a hmotné kultury od středověku až po design 20. století a současnou tvorbu, a to pohledem a prostřednictvím bohatých sbírkových fondů muzea.

Expozici jsme nazvali UMĚNÍ - ŽIVOT - POHYB, Od středověku po současný design. Ukážeme široké spektrum fondů ve větším časovém rozpětí, propojíme minulost a současnost. V tom bude spočívat jeden z přitažlivých rysů expozice, stejně jako její podoba, která bude moderní a atraktivní.” přibližuje expozici PhDr. Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Museum se rozhodlo na řešení expozice vyhlásit soutěž. „Velmi otevřeně jsme se rozhodli přistoupit i ke kreativnímu řešení stálé expozice a oslovit architekty a grafiky formou otevřené soutěže ve spolupráci s organizací CZECHDESIGN, která v poslední době nasbírala bohaté zkušenosti s podobnými projekty. Věříme, že ve vítězném autorském týmu, který se do přípravy stálé expozice zapojí, získáme partnera pro dlouhodobou a oboustranně inspirativní spolupráci,” dodává k soutěži Koenigsmarková.

První část stálé expozice se připravuje k otevření na začátku příštího roku a ambice má podle Vondráčka velké. „Jsme přesvědčeni, že zpřístupněním stálé expozice posílí prestiž UPM mezi světovými musei užitého umění a designu a rozšíří se řady domácích i zahraničních návštěvníků, zvláště těch, kteří se do našeho muzea rádi vracejí, ” dodává.

Dvoukolové soutěže se budou účastnit týmy složené z architekta a grafického designéra, kteří společně vytvoří návrh kreativního řešení stálé expozice. První část bude otevřená a založená na prezentaci portfolií, do druhé porota soutěže vybere max. 5 týmů, které předloží návrh kreativního řešení expozice (architektonické a grafické řešení).

DEADLINE pro zaslání portfolií a informací o složení týmu (tzv. žádosti o účast v soutěži) je do 13. 5. 2019 v 15:00


PODROBNÉ ZADÁNÍ A PRAVIDLA SOUTĚŽE:
http://www.czechdesign.cz/souteze/soutez-pro-architekty-a-grafiky-stala-expozice-upm

ODMĚNY
1. místo: 100.000 Kč bez DPH
2. místo: 70.000 Kč bez DPH
3. místo: 50.000 Kč bez DPH
4. místo: 45.000 Kč bez DPH
5. místo: 40.000 Kč bez DPH

POROTA
Nezávislá část poroty s hlasovacím právem:
Lada Hubatová Vacková, kurátorka a teoretička designu, UMPRUM
Zuzana Lednická, grafická designérka, Studio Najbrt
Jan Němeček, designér, studio Olgoj Chorchoj
Adam Štěch, kurátor a teoretik designu a architektury, studio OKOLO
Petr Uhlík, Uhlík architekti
Závislá část poroty s hlasovacím právem:
Helena Koenigsmarková, ředitelka UPM
Radim Vondráček, ředitel sbírek a výzkumu UPM
Iva Knobloch, kurátorka sbírky užité grafiky UPM
Dušan Seidl, vedoucí oddělení prezentace sbírek UPM
Členové poroty s hlasem poradním:
Lenka Míková, Lenka Míková architekti
Jan Skřivánek, teoretik umění, šéfredaktor Art+Antiques
Vladimíra Sehnalíková, kurátorka edukační činnosti UPM
Michaela Kindlová, vedoucí oddělení marketingu a PR UPM
Sylvie Novotná, produkce výstav UPM
Kurátoři UPM: Konstantina Hlaváčková, Lucie Vlčková, Jan Mergl, Petra Matějovičová, Jiří Fronek, Mariana Kubištová

tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.