Stavba Copa centra na Národní třídě se zpožďuje

Stavba Copa centra na Národní třídě se zpožďuje

(18. 1. 2010)

 
 
 
 

Stavba Copa centra na Národní třídě se zpožďuje

Fotogalerie ke článku (1)

Copa Centrum

Copa Centrum
Celá fotogalerie (1)

Kvůli několika odvoláním i prodlužujícímu se archeologickému výzkumu ale dosud naplno nezačala.


Praha 15. ledna (ČTK) - Výstavba Copa centra, které vyroste nad pražskou stanicí metra Národní třída, se zpožďuje. Archeologové zde přerušili své výkopové práce, nepohodli se totiž s investorem akce, kterým je společnost Copa Group. Ten podle nich neplnil dohody, řekl ČTK vedoucí výzkumu Tomasz Cymbalak. Zpožďuje se tak i plánovaná přestavba stanice metra.

"Investor neplní podmínky dohody, kterou s námi uzavřel. Byl jsem proto donucen na začátku prosince pozastavit výzkum," řekl Cymbalak. Důvod rozepří ale nechtěl přiblížit. Podle mluvčí společnosti Karin Cífkové nyní investor potřebuje nejprve s architekty vyřešit otázku technického charakteru. "Až posléze přistoupíme k dalším záležitostem, mezi něž patří dokončení archeologického průzkumu," dodala.

Jednání by podle Cymbalaka měla pokračovat v druhé polovině ledna. Pokud se dospěje k dohodě, archeologové se na místo během několika dnů vrátí. Celý výzkum, který měl být hotov již na začátku ledna, pak skončí do poloviny března.

Sebastian Pawlowski, majitel společnosti Copa Group, která je investorem stavby, na podzim roku 2008 řekl, že stavba by mohla začít do tří měsíců. Kvůli několika odvoláním i prodlužujícímu se archeologickému výzkumu ale dosud naplno nezačala.

Protahuje se tak i plánovaná přestavba stanice metra Národní třída. Její zahájení podle mluvčího dopravního podniku Ondřeje Pečeného začne několik týdnů či měsíců po zahájení stavby Copa centra. Kdy to bude, ale zatím vedení podniku neví. Přebudování stanice, jejíž součástí bude i bezbariérový výtah, nebude na základě žádosti pražského magistrátu trvat déle než deset měsíců.

Archeologové při dosavadním rozsáhlém výzkumu, který označují za jeden z nejdůležitějších v centru města v poslední době a který trvá od konce července, zaznamenali několik významných objevů. U Spálené ulice se jim podařilo vykopat 11 neporušených gotických sklepů domů, které zde byly zbořeny v druhé polovině 19. století. Alespoň část z nich přislíbil podle Cymbalaka investor zachovat, přepracuje proto plány budovy.

Vědcům se také díky vykopávkám podařilo například dokázat, že na toto místo na pomezí Nového a Starého Města zasahovalo osídlení z 12. století. V základech zbořených domů nalezli také náhrobky z blízkého zaniklého židovského hřbitova.

Multifunkční objekt Copa centrum má stát zhruba čtyři miliardy korun. Bude mít čtyři podzemní a sedm až osm nadzemních podlaží. V šesti propojených budovách se plánují byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro asi 250 aut. Objekt bude propojen s obchodním domem Tesco. Výstavba potrvá zhruba 20 měsíců.

Související články:
Na konci července začne archeologický výzkum u Copa centra
Obchodní komplex Copa Centrum Národní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz