Stavební práce na Nové Karolině v Ostravě začnou ještě v únoru

Stavební práce na Nové Karolině v Ostravě začnou ještě v únoru

(16. 2. 2010)

 
 
 
 

Stavební práce na Nové Karolině v Ostravě začnou ještě v únoru

V první etapě budou vybudovány kromě obchodně zábavního centra také administrativní prostory a bytový dům. Vznikne venkovní infrastruktura včetně pěšího bulváru s novým náměstím. První etapa počítá také s rekonstrukcí jediných budov, které v místě zůstaly - památkově chráněných objektů někdejší ústředny a elektrocentrály.

Ostrava 15. února (ČTK) - Stavební práce na jednom z největších městských developerských projektů - ostravské Nové Karolině - by měly začít už tento měsíc. Novinářům to dnes řekli představitelé města a zástupci společnosti Multi Development, která vyhrála soutěž na zástavbu bývalého průmyslového areálu. Projekt za zhruba 15 miliard korun v roce 2008 zastavila celosvětová hospodářská krize.

"Stavební ruch začne prakticky okamžitě. Jakmile se sníží hladina spodní vody, tak tam mohou vtrhnout stavaři na zemní práce a myslím si, že to poměrně brzo bude vidět," uvedl ředitel společnosti Multi Development ČR Luboš Kočí.

Developerovi se koncem roku podařilo u čtyř bank vyjednat úvěr přesahující 2,5 miliardy korun. První etapu chce financovat také z vlastních prostředků a s pomocí dalších developerů, s nimiž by se chtěl podílet na budování některých dílčích částí.

Vyjednat podmínky úvěru s bankami bylo podle Kočího náročné, protože finanční ústavy za stávající krize dávají přednost spíše dokončeným projektům, u nichž už mají záruku návratnosti.

Kočí dodal, že banky například požadovaly, aby v obchodně zábavním centru, které je součástí první etapy výstavby, měl developer zajištěný pronájem minimálně 65 procent ploch. "To už jsme dosáhli, ale je to procento, jaké jsem ještě v životě vyžadováno neviděl," vysvětlil Kočí.

Město zatím se společností Multi Development nepodepsalo dodatek ke smlouvě, který developerovi umožní dvouletý posun v harmonogramu celého projektu. Město totiž podpis dodatku podmínilo právě doložením financování první etapy. Nyní se technicky řeší, jakým způsobem developer zajištěné financování prokáže, protože Multi Development nechce městu předložit kompletní kopii úvěrové smlouvy. "Teď řešíme, jakým způsobem Multi doloží, že má prostředky," podotkl náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS).

V první etapě budou na Nové Karolině vybudovány kromě obchodně zábavního centra s plochou asi 57.000 metrů čtverečních také administrativní prostory o rozloze 20.000 metrů čtverečních a bytový dům s 200 byty. Kromě toho vznikne venkovní infrastruktura včetně pěšího bulváru s novým náměstím. První etapa počítá také s rekonstrukcí jediných budov, které v místě zůstaly. Jde o památkově chráněné objekty někdejší ústředny, která je nyní v majetku developera, a elektrocentrály, kterou vlastní město.

Právě objekt ústředny by město od developera mohlo za symbolickou cenu odkoupit. "Město daleko lépe než Multi umí haly vybavit nějakým programem a nějakým způsobem je v organismu města využít. Nakonec i čerpání evropských peněz pro rekonstrukci těchto staveb je jednodušší na straně města než na straně Multi," podotkl Ženatý s tím, že o přesném využití objektů se teprve bude jednat.

Nová Karolina má vyrůst na ploše 32 hektarů, a měla by tak být více než sedmkrát větší než pražské Václavské náměstí. Dokončena by měla být v roce 2018. Poslední budovy někdejšího průmyslového areálu Karolina byly zbourány před zhruba 20 lety, deset let muselo být místo dekontaminováno.

Související články:
Výstavba Nové Karoliny v Ostravě bude pokračovat

Nová Karolina PARK
Nová Karolina, Ostrava. 1. etapa

Stavba Nové Karoliny v Ostravě by mohla pokračovat počátkem roku
E15: Stavbu Nové Karoliny v Ostravě přerušil i Passerinvest '
Do roku 2010 bude postavena první část Nové Karoliny 
Po dvou letech příprav se v Ostravě začne budovat Nová Karolina

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz