Střecha Lucerny

Střecha Lucerny

(16. 5. 2019) Střecha pražské Lucerny se pro veřejnost otevře nastálo 19. května 2019

 
 
 
 

Střecha Lucerny

(ČTK) - Prostory Střechy Lucerny se od 19. května symbolicky po 110 letech od dokončení první části multifunkční budovy nastálo otevřou veřejnosti. Součástí je i nová výstava Jak Lucerna povznesla velkoměstský ráz Prahy, která pojednává o rodině Havlů a jejich budování Lucerny. Návštěvníci budou moci prostor střechy navštívit vždy v neděli a pondělí od 15:00 do setmění až do konce října. Novinářům to dnes řekl kavárník Ondřej Kobza, který má prostory pronajaté.

"Jak Havlovi povznesli ráz Prahy, tak bychom ho chtěli povznést i my," uvedla autorka výstavy, novinářka Krystyna Wanatowiczová, která se dlouhodobě o rodinu Havlových a historii Lucerny zajímá. Napsala životopis o strýci prvního českého prezidenta Václava Havla Miloši Havlovi a další knížku o Lucerně připravuje. "Je to takový půdorys připravované knihy, čerpala jsem z mých vzpomínek, různých archivů a zdrojů," řekla ČTK Wanatowiczová. Stálou expozici, která vypráví o podnikatelské rodině Havlů, zvláště pak o staviteli paláce Lucerna Vácslavu Havlovi, dědečkovi prezidenta Havla, si lidé mohou prohlédnout na 15 válcích. Dříve sloužily jako jízdní řády na nádraží.

"Jsem moc rád, že můžu stát na místě, kde jsem mohl prožít tolik krásných momentů," poznamenal hudební skladatel Jiří Suchý. Zavzpomínal také na devět koncertů hudebníka Luise Armstronga, které mohli společně s Jiřím Šlitrem uvádět, nebo na vrátného pana Lilinga, jehož jméno se vždy objevilo na plakátech Lucerny. "Doufám, že se Střecha Lucerny stane místem, kam lidi budou chodit," uvedl bratr Václava Havla, Ivan Havel. Jeho manželka Dagmar Havlová, majitelka Lucerny, už nějakou dobu budovu postupně rekonstruuje a chystá další opravy. Ve Vodičkové ulici nechá udělat novou fasádu a na domech ve vnitrobloku má schválené zvýšení střechy pro novou půdní vestavbu. "Obě rekonstrukce vyjdou celkem na desítky milionů korun," řekla ČTK Havlová.

Kromě výstavy mohou zájemci navštívit doprovodný program přednášek a workshopů o takzvaném urbanfarmingu neboli městském zahradničení. Také se mohou seznámit s historií Lucerny nebo si zacvičit jógu. Dalším cílem je zlepšení mikroklimatu v projektu Zelené střechy pomocí urbanfarmingu. "Připravili jsme koncept pěti zahrad v podobě rostlin ve velkých květináčích - party, ptačí, včelí, motýlí a léčivá zahrada. Ty mají nalákat hmyz a ptactvo," podotkla zahradní architektka Martina Imramová.

Doplněno Stavbaweb:

Střecha Lucerny – to je 1000 m2 unikátního prostoru nad palácem Lucerna.
V roce 2014 získal střešní svět Lucerny od paní Havlové do své správy Ondřej Kobza, který hledal vhodnou střechu, kde by se dala vybudovat komunitní zahrada po vzoru fenoménu Brooklyn Grange Farm. K projektu se připojil architekt Petr Hájek, který se výrazně podepsal pod zdařilou realizaci renovace střechy. Ta ve své nové podobě připomíná palubu zaoceánského parníku. 
Stěžejní událostí střechy v roce 2019 je originální výstava o historii rodiny Havlů a celém kulturním stánku Lucerna.
Expozice na střeše se otevře široké veřejnosti 19 května.
Více na www.strechalucerny.cz

Projekt Terasy paláce Lucerna byl publikován v časopise Stavba č. 4/2017, str. 28–33
Projekt na stránkách Petr Hájek Architekti

Související články:
Louka nad Lucernou  28.8.208
Nebe nad Lucernou  17.8.2017
Komunitní zahrada na střeše Lucerny  6.6.2017
Střecha paláce Lucerna se dočasně otevře veřejnosti  19.10.2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.