Sucho kolem nás aneb Jak z toho ven

Sucho kolem nás aneb Jak z toho ven

(25. 4. 2019) Návrh pilotního modelu pro ČR i EU –stále velmi aktuální

 
 
 
 

Sucho kolem nás aneb Jak z toho ven

Brožura Živé vody a Maiwaldovy akademie při klášteře v Broumově vám umožní získat know-how, jak zadržet vodu v krajině v celé ploše povodí i u vás na příkladu Zdoňovska, kde se autoři pokouší  navržené kroky realizovat zatím asi na největší ploše v Evropě – na 20 km2 .
Toto know-how by mohlo být modelem nejen pro ČR, ale i EU s cílem obnovit malý oběh vody v krajině.  To se povede jedině tehdy, když se zádrž vody provede tisíci drobnými opatřeními v celé ploše povodí. Nutno si při tom uvědomit, že přehrady nejsou řešením sucha ani pitné vody, protože podle předpovědi ČHMÚ vodnost řek klesne v průměru až na 50 % – v létě tak budou asi zcela vysychat!

Brožura: Zádrž vody v celé ploše povodí Zdoňovsko [PDF]
Přednáška Sucho kolem nás [PDF]

Převzato: zivavoda.biz

Ve třetím desetiletí chce stát vybudovat pět vodních nádrží
(ČTK) - Ve třetím desetiletí jednadvacátého století chce stát vybudovat pět vodních nádrží. Na brněnské konferenci o hospodaření s vodou to dne 24. dubna 2019 řekl Daniel Pokorný ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství. Ačkoli jsou nádrže víceúčelové, momentálně se podle něj nejvíc zdůrazňuje jejich přínos při zmírňování dopadů sucha. Zároveň však ochrání obyvatele před povodněmi, uvedl.

Kromě léta připravovaných Nových Heřminov na Bruntálsku má jít o Skaličku na Přerovsku, Vlachovice na Zlínsku a dvojici menších přehrad na Rakovnicku Šanov a Senomaty, které má v další dekádě doplnit nádrž Kryry.

Kromě zadržení vody při povodních dokážou nádrže naopak při suchu zvyšovat průtoky řek pod nimi, což pomáhá jak rostlinám a živočichům, tak například průmyslu, který je závislý na vodě. Udržování průtoku také pomáhá ředit vodu vytékající z čistíren odpadních vod.

O Skaličce a Heřminovech se hovoří od katastrofálních povodní v roce 1997. "U Heřminov už je vykoupených 99 procent pozemků. Zbytku brání obec, nicméně ve chvíli, kdy bude vydané územní rozhodnutí, začne vyvlastnění a termín stavby je nyní 2022 až 2027," uvedl Pokorný a zmínil silný odpor proti přehradě ve stejnojmenné obci. Podle něj byla nakonec vybrána menší varianta, která znamená zachování zhruba dvou třetin obce.

U Skaličky není příprava tak daleko a je potřeba vykoupit nemovitosti od 700 majitelů. Také ještě není definitivně rozhodnuto, jaká varianta se bude stavět. "V úvahu přichází boční poldr, suchý poldr i průtočná nádrž. Ještě se dělá analýza, která má určit, jaká varianta je nejlepší," řekl Pokorný. Nyní je podle něj optimistická varianta, že se začne stavět v roce 2025 a hotovo bude za tři roky.

Se stejným termínem stavby jako u Heřminov se počítá u nádrže Vlachovice, kde naopak spolupracuje kraj i obce.

Sucho na Rakovnicku má pomoct eliminovat trojice nádrží Šanov, Senomaty a Kryry. "Měly by sloužit především k nadlepšování průtoků. První dvě jsou z hlediska akumulace vody malé, pouze milion krychlových metrů vody. K akumulaci by měly sloužit především Kryry. Se stavbou prvních dvou se počítá zatím v letech 2022 až 2025," uvedl Pokorný.

Dále uvedl, že se počítá se stavbou menších nádrží v Povodí Dyje a Ohře pro závlahy, ke stejnému účelu má sloužit i zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží o 35 centimetrů.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.