SUPERBLOCK: Obytný a kancelářský dům Neuwaldegger Strasse 31

SUPERBLOCK: Obytný a kancelářský dům Neuwaldegger Strasse 31

 
 
 
 

SUPERBLOCK: Obytný a kancelářský dům Neuwaldegger Strasse 31

Vídeňský obytný dům v ulici Neuwaldegger 31 spojuje obytné a kancelářské jednotky do společných prostor a vytváří tak živé spojení mezi rezidenty a pracovníky firem.

 

Architekt: SUPERBLOCK ZT GmbH
Klient: NEU 31 Raum GmbH
Místo: Neuwaldeggerstrasse 31, Vídeň, Rakousko
Foto: Hertha Hurnhaus
 
Z autorské zprávy: Sídlo Newaldegger Strasse 31 kombinuje „město“ s „venkovem“ na úzkém pruhu pozemku. Budova postavená na pozemku o šířce 15-17 metrů a hloubce 82 metrů, je vestavbou do fronty, severní fasáda je obrácená do dopravně rušné ulice, jižní strana má výhodu nerušeného výhledu na blízký Vídeňský les.
Koncepce předpokládala vytvořit čtyřpodlažní transparentní konstrukci, která plynulými přechody integruje všechny funkce bydlení a práce, a přitom nabízí dostatek soukromí. Všechny místnosti a byty jsou vzájemně protkány a otevřeny ven i dovnitř. To je radikální odvrat od klasického schématu kostky ohraničené čtyřmi stěnami.
V centru domu je atriový dvorek (30 m2), jehož skleněné tabule umožňují optické propojení místností ve všech podlažích a jimiž se dovnitř dostává denní světlo. Horní byty jsou dvoupatrové, s částečně prosklenou střechou, aby se světlo dostalo i dolů. Všechny byty mají prostorné terasy, které odhalují konstrukci domu do zahrady.
Díky prostorům v přízemí s velkými okny je i část při ulici obohacena o živou a výjimečnou scenérii.
Povrch domu je přísný. Falcovaná fasáda z bílého aluminia přechází plynule od hřebene střechy až k zemi. Díky předzahrádce nejsou zapotřebí okapy, budova se čistí prostřednictvím bezkanálových říms pokaždé, když prší.
Developerem a investorem stavby byla kancelář SUPERBLOCK, počínaje koupí pozemku. Po dokončení byly byty prodány lidem podobného smýšlení a vkusu, zahrada je užívána společně. V současnosti dům užívají 22 zde pracující a bydlící osoby, jeden pes a dvě kočky.
 
Z tiskové zprávy Prefa Aluminium: Koncept hladkého a nenásilného přechodu architekti dosáhli použitím střešních a fasádních prvků PREFA. Použití nové falcované šablony PREFA budovu opticky snížilo. Přesto uvnitř vznikl vzdušný prostor, který zajišťuje, že každý zde má dostatek místa.
Podobně jako v interiéru budovy, tak i na její vnější straně byl koncipovaný námět plynulého přechodu. Nová falcovaná a fasádní šablona umocňuje jednotný vzhled budovy, který kromě optického efektu přináší i další výhodu v podobě bezokapového odvodnění.
Opticky se inovovaná falcovaná šablona PREFA pozná podle nově vymodelované špičky. Je nižší, a tak na střeše vytváří ještě elegantnější a harmoničtější obraz než doposud. Nabízí nejen optickou rafinovanost, ale také praktické výhody. Dosud používanou falcovanou šablonu bylo možné pokládat od sklonu střechy 25°. Novou šablonu je možné pokládat již od sklonu 22°, což zjednoduší používání nejen v moderní architektuře. Kvalitativní kritéria „odolnost vichřicím“ a „nerozbitnost“ zůstaly i při tomto sklonu zachovány a PREFA je garantuje stejně jako u dalších produktů.
Na střechu i na fasádu obytného domu byly použity falcované šablony s rozměry 291x291 mm. Dvanáct šablon v jednom metru čtverečním váží pouze 2,6 kg. Takto nízká hmotnost je ideální pro rekonstrukce. Stávající krovy mohou být zachovány a samotnou střešní konstrukci není nutné vyztužovat. I přes nízkou hmotnost hliníkových falcovaných šablon je jejich nosnost více než 800 kg/m2.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.