THE STREET 2019

THE STREET 2019

(4. 6. 2019) Zpráva z druhého ročníku konference na téma hodnot veřejného prostoru

   
 
 
 
 

THE STREET 2019

Druhý ročník mezinárodní konference THE STREET 2019 se zabýval hodnotou veřejného prostoru
Druhý ročník mezinárodní konference THE STREET 2019 se uskutečnil ve zlínském Baťově institutu za účasti předních odborníků a zástupců architektonických studií, kteří se zabývají problematikou veřejného prostoru a urbanismem. Jednotné téma letošního ročníku se týkalo „Hodnoty veřejného prostoru-sociální, ekonomické a estetické“ a mezinárodní řečníci a uznávaní architekti jako je Jerry Van Eyck, Daniela Allmeier, Rowan D‘Arcy, Matúš Vallo, Peter Pasečný nebo David Karásek přinesli českému publiku své cenné zkušenosti a představili zajímavé projekty týkající se práce s veřejným prostorem a jeho revitalizace. Organizátorem konference je studio mmcité1, které se veřejným prostorem dlouhodobě zabývá.

Cílem navazujícího druhého ročníku konference THE STREET 2019 bylo vytvořit platformu pro předávání odborných znalostí na poli vytváření a revitalizace veřejného prostoru a otevřít diskuzi mezi odborníky pocházejících z různých koutů světa. Konference, která zároveň zkoumá a oslavuje všechny odstíny veřejného prostoru, jeho funkčnost, smysluplnost a udržitelnost pro další generace, se zúčastnilo na tři stovky účastníků z řad odborné veřejnosti, architektů, urbanistů a odborných médií.

Při této příležitosti představil své projekty a odvážné myšlenky krajinný architekt a průmyslový designér Jerry Van Eyck z newyorského progresivního studia !melk s prezentací Šestý smysl.  Inspirativní přednášku přednesl i krajinný architekt Rowan D’arcy a své bohaté zkušenosti ze společnosti InSite především z projektů v extrémních klimatických podmínkách Blízkého východu shrnul do prezentace Inside Out o měnících se hodnotách designu ve veřejné sféře. 

Do skupiny mezinárodních špičkových architektů a urbanistů právem patří i Daniela Allmeier, zakladatelka vídeňského studia RaumPosition, která představila zajímavou a pro české prostředí blízkou práci pro dolnorakouské město St. Pölten. Chybět nemohly ani zástupci slovenských sousedů, jímž byl zakladatel slovenského studia 2ka a krajinný architekt Peter Pasečný. Obsáhle se během své řeči zabýval otázkou Recyklace hodnot veřejného prostoru a představil svou práci pro projekt Waltrovka v Praze. Zcela jiný a dlužno říci i se zvědavostí očekávaný přístup představil architekt Matúš Vallo který se jak známo, stal v loňském roce bratislavským primátorem. Působení architekta plynule převedl do politického prostředí a ukázal, že i tahle cesta má smysl. Plán Bratislava, úspěšná kniha o vizi nové Bratislavy, je kolektivní dílo fundovaných autorů, které shromáždil právě nový bratislavský primátor. 

Veřejný prostor však není jen doménou architektů, pohled designéra tak přidal i uznávaný český designér a kreativní ředitel studia mmcité1 David Karásek, který ukázal, jak vznikají konkrétní prvky městského mobiliáře. Z hlediska architektury a urbanismu drobné, avšak zásadní detaily, které dokážou celkové vyznění prostoru hodně pozvednout.

Ukázalo se znovu, že téma veřejného prostoru, jeho různých forem a funkcí je velmi nosné, a možnost vyměňovat si zkušenosti z nejrůznějších koutů planety, velmi přínosná. V českém prostoru je pak podobná konference se silnou mezinárodní účastí za řečnickým pultem i v publiku zcela výjimečná. Svědčí o tom i zájem účastníků, který stejně jako loni převyšoval kapacitu sálu Baťova institutu.
tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.