TIP: pětidomí

TIP: pětidomí

 
 
 
 

TIP: pětidomí

Bytový dům pro čtyři rodiny ve Švýcarsku.
"pět domů"
Místo: Rapperswil, Švýcarsko
Architekt: 
TIP
Foto: Walter Mair, Tonatiuh Ambrosetti, Lukas Lenherr, archiv autora

Curyšské studio TIP (Lukas Lenherr) je autorem realizace vícepatrového bytového domu v Rapperswilu ve Švýcarsku. Zkoumal, jak lze zkombinovat místní helvétské typologie do jediné struktury a postarat se o různé typy klientů. Projekt vertikálně skládá dohromady čtyři různé modely bydlení a zanechává jen omezenou stopu na pozemku.
Projekt se oprošťuje od okolní nedostatečně husté zástavby a snaží se jít dál za typologické hranice. Přízemní byt je koncipován jako "zahradní pavilon", využívá vnější zdi, které rostou ze zeleně, k definování interiéru. S vnějškem má tento byt komornější soukromý vztah, jednoduchý bílý interiér napomáhá absorbovat okolí.
O patro výše má "mrakodrapový byt" řadu balkonů, které vyčnívají přes okraj a zajišťují soukromí od ulice. Pohledový beton je materiálem povrchů i v interiéru.
Třetí podlaží se hlásí ke "klasickému indviduálnímu domu", předvádí dva pravoúhlé půdorysy, které jsou posunuté a položené přes sebe. Fasáda je obložena šindelem, byt samotný čerpá z tradičního typu barevného a bohatě dekorovaného domu. Konzola na jedné straně bytu dává vzniknout lodžii. Kuchyň se tak může propojit s venkem s pomocí posuvných skleněných dveří. Předsazená okna, typická pro 50. léta, rámují výhled.
Čtvrtý a poslední byt - "pavilon" - využívá sklo a hliník a samozřejmě svou výhodnou pozici k tomu, aby se otevřel zcela ke švýcarským horám. Na střeše je monolitická "prázdninová chata", která se inspiruje chatkami z autokempů. Slouží jako sauna pro všechny čtyři rodiny v domě.


helvétské typy bydlení z okolí a schématická koláž:jižní pohled a řez:
jižní pohled řez


1. NP - zahradní pavilon:
2. NP - mrakodrapový byt:
3. NP - klasický indviduální dům:
4. NP - pavilon s prázdninovou chatou na střeše:
prázdninová chata - půdorys střechy 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.