V Automatických mlýnech v Pardubicích bude IQcentrum

V Automatických mlýnech v Pardubicích bude IQcentrum

(29. 4. 2019) Polytechnické dílny budou sloužit školám i veřejnosti

 
 
 
 

V Automatických mlýnech v Pardubicích bude IQcentrum

(ČTK) - Pardubice podpořily projekt výstavby polytechnických dílen, které budou sloužit školám i veřejnosti. Zastupitelé ho schválili na pátečním jednání (26. 4. 2019). Budoucí centrum vědy a techniky v Pardubicích se dá srovnat s libereckým science centrem, řekl ČTK náměstek primátora Jan Mazuch (ODS).

"Školy již mají nové moderní technické a přirodovědné učebny, ale není v jejich silách mít nadstandardní vybavení. Polytechnické dílny budou i pro rodiny s dětmi, něco jako je iQLANDIA v Liberci," řekl Mazuch.

Radnice postaví polytechnické dílny v místě bývalých skladů mouky v areálu Automatických mlýnů, poskytnou zázemí i Galerii města Pardubic. Hlavní budovu hejtmanství přestaví na velkou krajskou galerii. Své záměry tam má i soukromý investor, který samosprávám prodal jen část areálu.

"Všechny tyto investice na hodně let ovlivní architektonický vzhled města. Centrální dílny by měly přitáhnout mladé lidi k technice, měly by tomu napomoci," řekl Mazuch.

V areálu mlýnů investoři chystají čtyři evropské projekty za 620 milionů korun, všechny mají být dokončené v roce 2022. Je mezi nimi i proměna prostranství v areálu a muzeum Josefa Gočára v silu, projekty připravují manželé Smetanovi.

Zastupitelé podpořili výdaje 57,6 milionu korun na vybavení polytechnických dílen a městské galerie. Město je bude potřebovat v roce 2021. Objekt a přilehlé pozemky od vlastníků město koupilo za 15,5 milionu korun. Náklady na výstavbu polytechnických dílen se odhadují na 125 milionů korun včetně DPH.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

30. 4. 2019 12:37:26. Pardubice koupily Smetanovu a Šépkovu vizi za 15,5 mil, Kč. Co na to ČKA?. Z. Pardubic

  Titulek ČTK je nepřesný. IQ centrum (je upgadovanou verzí polytechnických dílen) má vzniknout v areálu Mlýnů - cílí se na nejlepší název pro voliče. Pozoruhodné jsou souvislosti a finanční transakce: Když zastupitelé města Pardubic i Východočeského kraje odmítli v r. 2013 zakoupit za 25 mil Kč Gočárovy Automatické mlýny, vzbudilo to zájem veřejnosti. Politici v té době ještě netušili, co si s mlýny počít. Ukázal jim to až soukromý investor arch Lukáš Smetana, který celý areál i s Mlýny koupil za 22,3 mil. a oživil zájem o další využití. Politici konečně pochopili, jaký mají Mlýny potenciál pro současné i budoucí finanční transakce. Kraj zaplatil jen za původní Gočárovu budovu mlýnů z celku původního areálu 22,5 mil a město koupilo pozemek - část areálu se zbořeništěm za 15,5 mil, ale i s architektonickou vizí od arch Šépky. Nevím, jestli je architekt součástí této chobotnice, ale elegantně se mu opět podařilo obejít veřejnou architektonickou soutěž - PROJEKT JE NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ POZEMKU! L. Smetana si ponechal zbytek areálu s věží na plánovanou expozici o Gočárovi, které mají být rekonstruovány z evropských prostředků. Město i kraj obhajuje příští stamilionové výdaje výrazným podílem příspěvků evropských daňových poplatníků. Všichni jsou spokojeni: investor má nemovitost, část areálu Mlýnů i zisk, město má pozemek s architektonickou vizí a občanským využitím a kraj bude mít místo pro krajskou galerii, pokud se ovšem podaří získat evropské peníze a to je problematické, protože představitelé města i kraje (náměstek pro kulturu Roman Línek) systematicky obcházejí veřejné soutěže. Šikovnosti politiků i investora musí tleskat elegantně podvedení občané i neschopná opozice. Všichni mají to, co si zasloužili. https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/cast-automatickych-mlynu-uz-patri-mestu-vzniknou-polytechnicke-dilny-20190307.html
Co na to ČKA? Opět prohlásí, že řádná architektonická soutěž být nemůže, protože by arch Šépka měl konkurenční výhodu a musel by z ní být vyloučen jako v případě SEFO v Olomouci???

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.