V Českém Krumlově zpřístupnili opravený objekt klášterů

V Českém Krumlově zpřístupnili opravený objekt klášterů

(4. 12. 2015)

   
 
 
 
 

V Českém Krumlově zpřístupnili opravený objekt klášterů

(ČTK) - V Českém Krumlově se 28. listopadu 2015 pro veřejnost otevřel opravený komplex klášterů minoritů a svaté Kláry z poloviny 14. století. Rekonstrukce trvala více než pět let a vyšla na téměř 327 milionů korun. Unikátní trojklášteří se rozprostírá na ploše severního meandru Vltavy a po zdejším zámku je druhým největším památkovým objektem v Českém Krumlově, který patří k nejnavštěvovanějším místům v Česku.

"Revitalizací areálu klášterů získává Český Krumlov v historických objektech moderní kulturně-vzdělávací centrum," řekla ČTK manažerka vnějších vztahů společnosti Kláštery Český Krumlov Vladana Bílková.

Návštěvníci si mohou v areálu prohlédnout výstavy věnované středověkému klášteru minoritů, umění a lidským dovednostem a výstavu o životě klarisek nebo pivovarnictví. Součástí areálu jsou i řemeslné dílny - kovářské, knihtiskařské nebo sklářské a lidé se při prohlídce dostanou i pod historickými krovy klášterů. K zajímavostem patří i venkovní mini expozice orloje či jeřábu.

Kláštery v Českém Krumlově budou nabízet programy pro odbornou i laickou veřejnost po celý rok. "Cílem je zprostředkovat návštěvníkům, zvláště pak rodinám s dětmi, klášterní život, kulturu, historii a umění daného období," řekla Bílková a doplnila, že program začne během adventu.

Město schválilo projekt obnovy klášterů v září 2008, o dva roky později podepsal tehdejší ministr kultury Václav Riedlbauch rozhodnutí o udělení dotace z Integrovaného operačního programu. "Dnes se můžeme jen domnívat, zda je (areál) stejně krásný jako v době svého vzniku. Pevně však věřím, že z celého areálu bude cítit nová energie. Energie, kterou dílu dodaly stovky lidí, kteří na něm pracovali. Věřím, že na výsledek své práce budou hrdí po zbytek svého života,“ uvedl starosta města Dalibor Carda (ČSSD).

Obnovu klášterů provázely od začátku problémy. Úzké zájmové skupiny se podle Cardy snažily projekt obstrukcemi zastavit a s areálem naložit jiným způsobem. Radní proto opakovali výběrové řízení, několikrát se tak zpozdil termín dokončení rekonstrukce.

Prostory českokrumlovských klášterů sloužily od roku 1950 po nuceném zrušení konventu minoritů jako sklady nebo vojenské učiliště, byly tam i třídy základní umělecké školy a sociální byty. Do zahájení rekonstrukce sídlila v několika místnostech areálu také pobočka pojišťovny, směnárna, obchod s použitým textilem, ostatní místnosti byly ve velmi špatném stavu.
zdroj foto: klasteryck.cz,  info.ckrumlov.info

Doplněno Stavbaweb:
Kláštery Český Krumlov - oficiální web
Projekt opravy a rekonstrukce areálu klášterů Českáý Krumlov  - část areál kláštera řádu sv. Kláry zpracovalo studio Masák a Partner.
Stavbyvedoucím pro minoritské kláštery byl Antonín Vychopeň z firmy VIDOX Český Krumlov, která spolupracovala s firmou ARCHATT památky Třebíč a jejím stavbyvedoucím Petrem Sochnou.
V bývalém klášteře klarisek byla generálním dodavatelem firma Pohl z Roztok u Prahy; garantem odborných památkových prací  firma Pegisan z Plzně. Stavbyvedoucím, který zde stavební práce koordinoval, byl Karel Sládek z firmy Pohl.

Revitalizace areálu klášterů v Českém Krumlově  - podrobné informace o projektu na stránkách města Český Krumlov včetně fotogalerie.
Rekonstruovaný areál klášterů Český Krumlov má také svůj facebookový profil.
Virtuální prohlídka klášterů ze zámecké věže.
Minoritský klášter ve městě Český Krumlov (dnes Klášter Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou) - historie

Vánoční prohlídky areálu kláštera minoritů a klarisek
Každý areál má svou vánočně upravenou trasu, v rámci které si budete moci prohlédnout ten velký kus práce, který byl na klášterech v posledním roce a půl odveden a přitom na Vás dýchne příjemná vánoční atmosféra.
Každá z prohlídkových tras je zpoplatněna 80 Kč na osobu a je nutné si prohlídku zarezervovat předem na následujících odkazech:
Konvent minoritů
Konvent klarisekZákladní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.