V Hostinném přebudovali zchátralý klášter na společenském centrum

V Hostinném přebudovali zchátralý klášter na společenském centrum

 
 
 
 

V Hostinném přebudovali zchátralý klášter na společenském centrum

Hostinné (Trutnovsko) 22. února (ČTK) - V bývalém františkánském klášteře v Hostinném na Trutnovsku začne od března fungovat kulturní a společenské centrum. Náklady na přestavbu zchátralého areálu dosáhly 50 milionů korun, většinu peněz na projekt město získalo z evropských fondů. ČTK to řekl starosta Hostinného Karel Klíma.
Autorem projektu rekonstrukce a památkové obnovy bývalého Františkánského kláštera v Hostinném je architekt Libor Sommer, na konstrukčním a statickém řešení spolupracoval s Ing. Janem Chaloupským (doplněno Stavbaweb).

Hostinné Hostinné

"Přestěhovaná je již městská knihovna a 29. února se uskuteční její slavnostní otevření v areálu kláštera. Pokračujeme také v instalaci muzejní části, celý areál by měl být zpřístupněný od konce dubna,"
řekl Klíma. Muzejní expozice přiblíží návštěvníkům dějiny města a regionu.

Podle Klímy bude provoz celého centra zajišťovat město, roční provozní náklady by měly být kolem 3,5 milionu korun. "Zhruba 2,5 milionu již stál provoz knihovny, galerie i muzea, takže zvýšení nákladů nebude finančně neúnosné," řekl Klíma. Město celé centrum zaměřuje především na místní obyvatele, kteří mají využívat knihovnu a další prostory pro spolkovou činnost, zároveň věří, že o návštěvu bývalého kláštera budou mít zájem i turisté. "Jednáme s dvorskou zoologickou zahradou o vzájemné spolupráci, která by umožnila návštěvníkům zoo zvýhodněné vstupné do centra v Hostinném," řekl Klíma.

Klášter, který byl dokončený v roce 1687, je na území Čech jedinou dochovanou stavbu stavitele Wolfganga Dientzenhofera. Areál zchátralého bývalého kláštera františkánů, který tvoří obdélníková budova s vnitřní zahradou a okolní pozemky, získalo město v roce 2007. Stavební práce na rekonstrukci začaly v roce 2010, hlavní stavební práce skončily na konci roku 2011. Součástí komplexu je také barokní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, ve kterém funguje Galerie antického umění s kolekcí kopií antických soch. Kostel byl již částečně opraven dříve.

Hostinné Hostinné

Doplněno Stavbaweb:

Další informace o rekonstrukci naleznete na stránkách města Hostinné
zde, fotografie a vizualizace zde.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.