V Olomouci se připravuje stavba další výškové budovy

V Olomouci se připravuje stavba další výškové budovy

 
 
 
 

V Olomouci se připravuje stavba další výškové budovy

(ČTK) - V Olomouci se připravuje stavba další výškové budovy, která by se díky svým 75 metrům měla spolu s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě. Nová výšková dominanta Olomouce má po dokončení sloužit k bydlení a je součástí projektu městské čtvrti Šantovka, kterou na místě bývalé továrny Milo staví developerská společnost SMC Development. Se stavbou další výškové budovy v blízkosti historického centra města nesouhlasí občanské sdružení Za krásnou Olomouc.

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"
původní areál Milo
Luděk Schmidt z firmy SMC Development dnes novinářům řekl, že stavba nové výškové budovy s 22 patry by podle předběžných odhadů měla stát zhruba 400 milionů korun. V budově má být k dispozici přibližně 80 bytů. "Projekt už je připravený na územní řízení," dodal Pavel Vrba ze společnosti Alfaprojekt.

Nová výšková budova podle Schmidta díky vhodné prostorové orientaci nezastíní historické centrum Olomouce, v jehož blízkosti má vyrůst. SMC Development projekt představí veřejnosti na dvou výstavách a chce požádat o zahájení územního řízení. "Věřím, že oponentů bude co nejméně a že i ze strany památkářů a úřadů bude přinejmenším pozitivně neutrální přístup. Doufám, že se nám je podaří pomocí argumentů přesvědčit," řekl Schmidt.

V Olomouci stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc měří na výšku 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Nový územní plán, který by měl začít platit příští rok, se stavbou dalších výškových budov v ochranném pásmu městské památkové rezervace už ale nepočítá.

Společnost SMC Development podle Schmidta nehodlá čekat na to, až bude nový území plán schválen. "Nový územní plán ještě není kompletní a může se stát, že kvůli tomu pročekáme dekádu," míní Schmidt. Pokud firma SMC Development získá povolení na základě dosavadního územního plánu, bude moci začít stavět i poté, co vejde v platnost nová verze tohoto dokumentu určujícího parametry rozvoje města.
foto z výstavby Galerie Šantovka
Olomoucký primátor Martin Novotný (ODS) dnes ČTK řekl, že radnice se projektem nové výškové budovy začne zabývat na začátku příštího roku, kdy by k němu měla dát stanovisko rada města. "Nicméně vítám, že investor začal tím, že projekt nejprve představil veřejnosti," uvedl Novotný. Nový území plán podle primátora kvůli nezbytným procedurám zřejmě začne platit až na začátku roku 2014.

Podle Alexandra Jeništy z občanského sdružení Za krásnou Olomouc by společnost SMC Development měla respektovat stanovisko ministerstva kultury, které se při přípravě nového územního plánu Olomouce vyjádřilo proti stavbě dalších výškových budov v ochranném pásmu městské památkové rezervace. "Chtít to (projekt stavby výškové budovy) protlačit rychle v rámci starého územního plánu považuji za typickou českou kulišárnu, která by byla krajně nemravná a nevkusná," řekl ČTK Jeništa. Petici proti dalším výškovým stavbám na začátku roku podepsala zhruba tisícovka obyvatel Olomouce.

Pokud firma SMC Development získá všechna potřebná povolení, chce stavbu výškové budovy zahájit v roce 2014. Schmidt dnes odhadl, že stavba by mohla zabrat 16 až 18 měsíců. O ceně bytů nechtěl zatím spekulovat. "Věřím, že díky exkluzivitě architektury i použitých materiálů budeme mít dostatek klientů. Už nyní se někteří ozývají," míní Schmidt.

Stavba městské čtvrti Šantovka, která vzniká na ploše 11 hektarů, má stát zhruba deset miliard korun. Její součástí bude obytná čtvrť, obchodní centrum a kancelářský komplex. Na projektu se podílí architekti z londýnského ateliéru Benoy.

areál Šantovka areál Šantovka areál Šantovka

Přehled nejvyšších staveb v Olomouci

Pořadí Lokalita Název Výška v metrech
1. Václavské náměstí katedrála svatého Václava (hlavní věž) 100,65
2. Horní náměstí věž radnice 75
3. Envelopa budova Moravské vysoké školy 74
4. Klášterní Hradisko Klášterní Hradisko 72
5. hlavní nádraží budova Regionálního centra 2 71
6. Václavské náměstí katedrála svatého Václava (přední věže) 68
7. Hejčín kostel svatého Cyrila a Metoděje 65
8. třída Svobody Červený kostel 55
9. 8. května kostel svatého Mořice 46

Zdroj: Wikipedie
Vizualizace výškové budovy na Šantovce: zdroj: Šantovka, ateliér Benoy

Letecké foto areálu, z výstavby a fotografie bývalého areálu Milo - zdroj: Šantovka
www.santovka.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.