V Olomouci vznikne nová čtvrť za deset miliard korun

V Olomouci vznikne nová čtvrť za deset miliard korun

(16. 9. 2009)

 
 
 
 

V Olomouci vznikne nová čtvrť za deset miliard korun

Vybudování multifunkčního centra s byty, obchody či kancelářemi plánuje SMC Development na ploše 11 hektarů.

Olomouc 15. září (ČTK) - Výstavba městské čtvrti za deset miliard korun v blízkosti olomouckého historického centra začne zřejmě příští rok v zimě či na jaře roku 2011. Mohla by být hotova v roce 2015, řekl dnes novinářům člen představenstva firmy SMC Development Luděk Schmidt. Vybudování multifunkčního centra s byty, obchody či kancelářemi plánuje SMC Development na ploše 11 hektarů. Čtvrť se bude jmenovat Šantovka.

  

Společnost vybuduje podle Schmidta multifunkční centrum na místě bývalého závodu zkrachovalé firmy Milo, jehož rozsáhlá demolice nyní končí. Jako první se investoři sdružení do společnosti SMC Development pustí do výstavby objektu s podzemními parkovišti s kapacitou asi 800 míst, nákupními galeriemi, restauracemi či multikinem.

  

První etapa by měla skončit v říjnu roku 2012. Ještě před jejím ukončením by investoři chtěli spustit další fáze projektu, výstavbu bytových domů a administrativní budovy s kancelářemi. "Přesný počet bytů zatím neznáme, bude souviset s rozhodnutím, jako budou mít byty rozměry. Lze ale říci, že bych mělo být tak 500 až 600," uvedl Schmidt.

  

Doplnil, že v obchodní galerii by mělo pracovat asi 1000 lidí, v administrativní části dalších 4000 až 5000. Investoři počítají s tím, že kanceláře obsadí nejen olomoucké, ale také zahraniční firmy či call centra. "Dalších několik tisíc lidí se zapojí do přípravy a budování stavby," řekl Schmidt.

  

Investoři začali plánovat výstavbu nové čtvrti, kterou by měla protínat nová tramvajová trať, ještě před světovou krizí. "Projekt nadále pokračuje podle plánu a ani současná ekonomická situace ve světě a u nás jeho realizaci neohrozí," podotkl člen představenstva firmy SMC Development. Doplnil, že společnost bude investici hradit z vlastních zdrojů a úvěrů.

  

V bývalé továrně zkrachovalé firmy Milo se definitivně zastavil provoz v dubnu 2004, kdy společnost Setuza zahájila provoz nové linky na plnění rostlinných jedlých olejů ve své rafinerii na okraji města.

  

V Olomouckém kraji v prvních šesti měsících meziročně klesl počet zahájených staveb bytů. Snížil se o pět procent na 1046. Počet dokončených se naopak zvýšil o téměř 32 procent na 1008. Navzdory světové krizi se třeba právě v Olomouci dál. Podle průzkumu místní radnice by letos stavebníci měli ve městě dokončit zhruba 660 bytů v rodinných a bytových domech, což by bylo o téměř 220 více než loni.

  

orv sap

  

Související články:

  

Bývalý areál Milo v Olomouci se změní na multifunkční centrum

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz