V Ostravě lze navštívit nepřístupnou Grossmannovu vilu

V Ostravě lze navštívit nepřístupnou Grossmannovu vilu

28. října 1674, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

(14. 5. 2019) Od 15. do 19. května 2019

   
 
 
 
 

V Ostravě lze navštívit nepřístupnou Grossmannovu vilu

(ČTK) - Prohlédnout si běžně nepřístupnou a památkově chráněnou Grossmannovu vilu z roku 1923 v Ostravě budou moci návštěvníci vlastivědného festivalu Pestré vrstvy, který se bude ve městě konat od 15. do 19. května. V rodinném a firemním sídle stavitele Františka Grossmanna se dochoval například vestavěný nábytek ve stylu art déco. Pořadatelé ostravského festivalu by chtěli uzavřené a přitom zajímavé objekty představovat i v budoucnu. ČTK to dnes za pořadatele řekl Jan Lenart.

Vedle Grossmannovy vily bude součástí pětidenní přehlídky například komentovaná prohlídka zajímavých vil Moravské Ostravy, které byly soukromými domy předních osobností veřejného života centrální městské části na konci 19. a počátku 20. století.

Přehlídka chce upozornit na společenská témata z historie, architektury i přírody spojená s ostravských regionem. Věnovat se bude například také fenoménu řeky Ostravice, ostravské kinematografii nebo historii ostravských panelových domů. Organizátoři festivalu podle Lenarta při sestavování programu zohledňují aktuálnost tématu nebo hledají spojení zajímavých lidí.

Druhý ročník festivalu, jehož součástí jsou komentované prohlídky, besedy, výstavy i promítání, nově upozorní také na některé zajímavosti mimo Ostravu. Například program nazvaný Karviná na rozcestí se bude věnovat návrhům na nové využití území mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou po dokončení těžby uhlí. Promítat se bude i dokument "O zaniklé Karvinné", který několikrát vyprodal karvinské kino. Výstava Krajina břidlice zase připomene poměrně neznámou těžbu břidlice v oblasti Nízkého Jeseníku a tamní hlubinné břidlicové doly.

Bližší informace a program přehlídky lze najít na webových stránkách www.pestrevrstvy.cz.

Doplněno Stavbaweb:
Informace o vile na stránkách Prázdné domy
Slavné vily: Vlastní vila Františka Grossmanna
Památkový katalog NPÚ: Grossmannova vila

Související články:
Grossmannova vila – Město Ostrava chystá její rekonstrukci  26.1.2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.